Posiadając wieloletni samochód z wysokim przebiegiem, możemy się spodziewać napraw, czy awarii w najbliższym czasie. Jedne z nich są bardzo kosztowne, inne mniej i wymagają tylko kosmetycznych regeneracji. Jedną, z często występujących awarii jest wytarty wałek rozrządu 1.9 TDI. W tych silnikach występuje ona dość często, dlatego warto przyjrzeć się objawom i naprawie tej awarii.
Co to takiego wałek rozrządu?
Awaria wytartego wałka rozrządu w silnikach 1,9 TDI może wydawać się niegroźną awarią. W rzeczywistości jednak jest trochę inaczej. Może ona kosztować naprawdę sporo, a regeneracja wałka rozrządu sięga nawet kilku tysięcy. Czym jest wałek rozrządu? Otóż jest to część silnika, która odpowiada za dopływ mieszanki powietrza i paliwa do silnika. Wałek rozrządu jest wyposażony w pewnego rodzaju krzywki, które w momencie, gdy wałek się obraca zamykają i otwierają zawory, po to, by doprowadzić mieszankę paliwową i odprowadzić spaliny. To ważna część silnika, którą powinno się wymienić jak tylko zauważymy, że coś się dzieje nie tak z silnikiem.
O wytarciu wałka rozrządu w 1.9 TDI i objawach, jak je rozpoznać i co zrobić, powiemy kilka słów poniżej. Wałek rozrządu to część rozrządu silnika, którą powinno się wymienić do jakiś czas po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Jest to część bardzo ważna w samochodzie, ponieważ odpowiada już nie tylko za odprowadzenie spalin, ale również olejowanie silnika. Działania wałka rozrządu może też odpowiadać za aparat zapłonowy, a także pompę oleju, pompę paliwa. Dlatego wałek rozrządu powinien działać idealnie, ponieważ jego praca wpływa również na inne elementy auta związane z silnikiem. Podsumowując wałek rozrządu to jedne z najważniejszych części każdego silnika, a ich podstawowymi zadaniami są:
- pośredniczenie w olejowaniu silnika,
- napędzanie aparatu zapłonowego,
- napędzanie pompy oleju i paliwowej, a także pompy wtryskowej.
Awaria rozrządu może poskutkować poważnymi awariami samochodu, co będzie słono kosztować, dlatego trzeba raz na jakiś czas sprawdzić, w jakim stanie jest rozrząd w naszym aucie.
Objawy wytarcia wałka rozrządu
Wytarcie się wałka rozrządu pojawia się w wielu silnikach, zarówno dieslach, jak i benzynie. Często też pojawiają się one w silnikach 1,9TDI. Jak rozpoznać objawy wytartego wałka rozrządu 1.9 TDI? Wprawny mechanik, który zna się na motoryzacji i zna układy w różnych autach, będzie w stanie rozpoznać objawy wytarcia wałka rozrządu już po chwili, gdy ma miejsce nierówna praca silnika, utrata mocy silnika, czy w momencie, gdy silnik diesla mocno kopci czarnym dymem przy wysokich obrotach. To są znaczące objawy, dzięki którym możemy zdiagnozować zużycie wałków rozrządu. Oczywiście, można też dokonać doświadczenia, które pozwoli na postawienie diagnozy:
- pierwszym sposobem jest zdjęcie dekielka zaworowego i sprawdzenie podczas oględzin czy wałek jest zużyty.
- drugim sposobem jest sprawdzenie krzywek wałka rozrządu poprzez zdjęcie pokrywy wlewu oleju silnikowego. Jest to prawdopodobne, że możemy dostrzec stan krzywek.
Za pomocą tych dwóch sposobów możemy postawić diagnozę, ale objawy wytartego wałka rozrządu w 1,9 TDI zauważymy gołym okiem. Jeśli jesteśmy w sytuacji, gdzie chcemy kupić używane auto, możemy poprosić sprzedawcę o zdjęcie dekielka zaworowego. Jednakże, nie każdy handlarz się na to zgodzi. Wiąże się do w niektórych modelach z rozbiórką auta. Natomiast sprawa wygląda prościej, jeśli chcemy kupić auto w skupie aut Gdynia, gdzie profesjonaliści odpowiedzą na każde pytanie kupującego i wytłumaczą, pokażą i objaśnią wszelkie wątpliwości. Najlepiej jest kupować auto, w miejscu gdzie możemy je dokładnie obejrzeć, a sprzedawca odpowie na pytania z cierpliwością i uczciwością.
Jak zapobiegać zużyciu wałka rozrządu?
Czy da się temu w ogóle zapobiec? Owszem da się! I nie jest to aż tak bardzo skomplikowany proces. Wystarczy regularnie stosować odpowiedni olej silnikowy dedykowany do naszego auta, a także stosować odpowiednie środki smarne. Ważne są także filtry oleju, ponieważ powierzchnie ślizgowe zawarte w wałkach są wrażliwe na zanieczyszczenia pochodzące z olejów. Groźne dla układów samochodu są również opiłki metalu pochodzące ze zużycia się silnika, lub wałka rozrządu właśnie. Aby zapobiec awarii wałka rozrządu w VW passacie 1,9 TDI, a także każdym innym aucie, można również częściej wymieniać olej.
Zamiast wymieniać go, co 30 tysięcy przejechanych kilometrów, można to zrobić po 20. Zwłaszcza, jeśli silnik diesla z DPF był częściej użytkowany w mieście, olej nie rozgrzewa się dostatecznie, jest rozrzedzany, a tłoki i wałek rozrządu ulega wówczas zniszczeniu. Opiłki metalu trafiają do pomp i może to być przyczyną wielu kosztownych awarii. Awaria wałka rozrządu zdarza się dość często, ale można zdecydowanie pewnymi działaniami znacznie tę awarię opóźnić. Trzeba przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie oleju, dobrych filtrach oleju, a także stosowaniu smarów.
Regeneracja czy wymiana wałka rozrządu?
Przy pojawieniu się awarii wałka rozrządu możemy sobie zadać pytanie, regenerować wałek rozrządu, czy go wymienić na nowy? Regeneracja żeliwnych wałków jest możliwa i wykonuje się ją poprzez napawanie, czyli nakładanie dodatkowej warstwy stopionego metalu na powierzchnię wytartego wałka rozrządu. Następnie, oblany wałek poddaje się obróbce cieplnej, która ma za zadanie zapewnić mu odpowiednią wytrzymałość. Zazwyczaj za taka naprawa w całym silniku to koszt 500-1000zł za wałek.
Jeśli chodzi o regenerację, to zawsze będzie ona nieco tańsza, niż kupienie nowego wałka. Natomiast nowy i oryginalny wałek może kosztować nawet dwa razy więcej. Wszystko oczywiście zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Naprawa wałka może służyć nam równie długo, o ile będziemy o niego odpowiednio dbać. Ponad to, w wałku rozrządu ulegają także powierzchnie czopów łożyskowych, oraz krzywki. Naprawa łożysk i czopów polega na szlifowaniu, oraz wymianie tulei łożyskowych.