Poślizg samochodu to wypadkowa kilku czynników. Najczęściej u jego podłoża leży jednak ryzykowne zachowanie kierowcy, który nie stosuje się do zasad bezpiecznej jazdy sprawiając, że koła tracą przyczepność, a pojazd zaczyna poruszać się w niekontrolowany sposób. Poślizgi samochodów znacznie częściej zdarzają się również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dobry kierowca powinien więc nie tylko znać ich przyczynę, ale również potrafić wyjść obronną ręką z niebezpiecznej sytuacji na drodze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyjść z poślizgu i uchronić się przez groźnym w skutkach wypadkiem, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Poślizg samochodu – najważniejsze przyczyny

Zanim dowiesz się, jak wychodzić z poślizgu, warto poświęcić nieco czasu, by poznać przyczyny takiego niebezpiecznego wydarzenia. W tym kontekście należy podkreślić, że auto wpada w poślizg w momencie, gdy jego koła tracą przyczepność. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi w momencie dodawania gazu. Wówczas to przyczepność tracą przednie koła, a samochód zaczyna jechać bez kontroli kierowcy.

Poślizg bardzo często uzależniony jest również od współczynnika tarcia. Jak nietrudno się domyślić, ten jest znacznie mniejszy w okresie zimowym i na mokrej nawierzchni. Przyczyną groźnej sytuacji nierzadko jest również nieodpowiednio dobrane ogumienie, jego niewłaściwy rozmiar, ciśnienie czy zbyt mały bieżnik. Co więcej, decydując się na opony wielosezonowe, zdecydowanie łatwiej wpaść w poślizg, niż sięgając po tradycyjne opony zimowe.

Ostatecznie poślizg może być uwarunkowany również rodzajem i stanem nawierzchni, po której porusza się samochód, a nawet i umiejętnościami kierowcy, który powinien nie tylko dobrze czuć się za kierownicą, ale też potrafić zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość do panujących warunków.

poślizg samochodu

Ryzyko wystąpienia poślizgu – jak się przed nim uchronić?

Padający deszcz, gołoledź czy oblodzona jezdnia – w przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych na drodze należy zachować szczególną ostrożność. Najczęściej do utraty przyczepności dochodzi po opadach śniegu, kiedy droga staje się śliska, a widoczność mocno ograniczona. Ryzyko wpadnięcia w poślizg zwiększają wówczas brak płynnej jazdy i umiejętności operowania hamulcem oraz gwałtowne ruchu przy pokonywaniu zakrętów, które mogą doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem.

W okresie jesienno-zimowym warto więc skupić całą swoją uwagę na drodze, by nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji. Niezwykle istotne będzie również dostosowanie prędkości do panujących warunków, niezależnie od tego, czy poruszamy się w terenie zabudowanym, czy też poza nim. Jeśli sytuacja tego wymaga, należy zwolnić nawet do 20-30 km/h, pod żadnym pozorem nie przyśpieszając, nawet gdy pozwalają na to znaki drogowe. Do poślizgu dochodzi bowiem przy zbyt szybkiej jeździe, która z kolei utrudnia prawidłowe reakcje. Z tego też względu na śliskiej nawierzchni należy rozpocząć hamowanie nieco wcześniej tak, by móc utrzymać właściwy tor jazdy.

Wychodzenie z poślizgu – najważniejsze zasady

Być może słyszałeś o różnych rodzajach poślizgu. Nic dziwnego, bowiem poślizg koła może przyjmować różną formę, co uzależnione jest z kolei od napędu, w jaki wyposażone zostało nasze auto.

Zacznijmy więc od poślizgu podsterownego. Ma on miejsce wówczas, gdy nie możemy skręcać przednimi kołami, a tylne podążają w tym samym kierunku, wychylając się przy tym na boki. Wychodzenie z poślizgu podsterownego sprowadza się do kilku istotnych działań. Aby odzyskać pełną kontrolę nad pojazdem, należy wciskać pedał hamulca pulsacyjnie. Przy tym należy też kręcić kierownicą w przeciwną stronę niż ta, w którą podąża samochód do momentu, aż odzyska przyczepność.

Drugim rodzajem poślizgu jest poślizg nadsterowny. Ma on miejsce wówczas, gdy tył samochodu zaczyna wyprzedzać jego przód. W przypadku poślizgu nadsterownego, kontra nie będzie dobrym pomysłem. Tym razem konieczne będzie bowiem skręcenie kierownicą w tą samą stronę, w którą jadą koła tylne. W sytuacji poślizgu z tej kategorii należy również hamować awaryjnie, przy użyciu sprzęgła. Co ważne, w takiej sytuacji wciśnięcie pedału gazu pogłębi poślizg sprawiając, że pojazd jeszcze bardziej straci sterowność.

Aby wyjść z poślizgu nadsterownego czy podsterownego, należy jednak przede wszystkim zachować zimą krew i przeprowadzić manewr tak, by stanowić jak najmniejsze zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu.

wychodzenie z poślizgu

Samochody bez ABS a ryzyko poślizgu

W ofercie od skup aut Gdynia można nadal znaleźć pojazdy, które nie zostały jeszcze wyposażone w system ABS. Poślizg kół wymaga tutaj konkretnego działania. Mowa tu o hamowaniu pulsacyjnym, które najlepiej sprawdzi się w tego typu samochodach. Musisz wiedzieć bowiem, że nagłe wciśnięcie hamulca spowoduje odwrotny do zamierzonego skutek, a samochód w jeszcze większym stopniu straci kontakt z nawierzchnią. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak dopasowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnej sytuacji.

Zadzwoń teraz