Rotacja opon to jeden z najuważniejszych aspektów, warunkujących prawidłowe zużywanie się opon w samochodach. Te z kolei odpowiedzialne są za komfort i bezpieczeństwo jazdy. To właśnie one warunkują bowiem odpowiednią przyczepność, hamowanie czy prowadzenie samochodu. Nie da się jednak uniknąć ich powolnego zużywania się w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Jest to uwarunkowane m.in. siłą tarcia czy siłą dośrodkową. Jak twierdzą specjaliści, ogumienie w samochodzie powinno być wymieniane średnio raz na 5 lat, choć zależy to w znacznej mierze od stylu jazdy oraz od ilości przejeżdżanych każdego roku kilometrów. Jeśli jednak nie będziemy wykazywać należytej troski o stan ogumienia w aucie, będzie ono ulegać eksploatacji znacznie szybciej. To właśnie dlatego warto zadać o regularne przekładanie opon. Taka rotacja opon w samochodzie znacznie wydłuża ich żywotność. Jak to możliwe i dlaczego zamiana kół w samochodzie jest tak istotna?

Co to jest rotacja opon?

Wbrew pozorom, rotacja kół w samochodzie to niezwykle prosty proces. Pod tą nazwą kryje się po prostu zamiana opon miejscami, co ma na celu maksymalne wykorzystanie danego kompletu. Takiej rotacji dokonuje się na ogół w profesjonalnych warsztatach mechanicznych, przy zachowaniu odpowiednich zasad. A wszystko po to, by przedłużyć żywotność opon i zapewnić ich bezproblemową eksploatację.

W jakim celu przeprowadzana jest rotacja opon w samochodzie? Przede wszystkim jej celem będzie zrównoważenie zużycia bieżnika w ogumieniu. Jak się bowiem okazuje, opony które zamontowane zostały na przedniej osi, zużywają się znacznie szybciej niż te, które umieszczone są na osi tylnej. Dotyczy to również samochodów z napędem 4×4 – zarówno używanych modeli, zakupionych w skup aut Gdynia, jak i tych nowszych, wybranych z oferty salonów samochodowych. Regularna zamiana kół miejscami sprawia, że bieżnik opon zużywa się równomiernie, co z kolei przekłada się zarówno na komfort jazdy, jak i na jej bezpieczeństwo.

rotacja opon

Dlaczego warto rotować opony?

Regularna rotacja opon w samochodzie to niezwykle istotna kwestia, warunkująca w znacznej mierze ich żywotność. Chroni ona przed nierównomiernym zużyciem opon, które niesie ze sobą cały szereg konsekwencji.

Jak już wspomnieliśmy, najszybciej zużywają się przednie opony, co związane jest z procesem hamowania czy przyśpieszania w trakcie jazdy, a także z większym obciążeniem przedniej osi auta. To właśnie dlatego zaleca się, by przekładanie kół w samochodzie dokonywało się między osiami. Podejmując takie działania, należy kierować się wskazówkami, podanymi przez producenta auta.

Najczęściej rotacja odbywa się w profesjonalnych warsztatach mechanicznych w trakcie sezonowych zmian opon w okresie wiosennym i jesiennym. To właśnie wtedy mechanicy mogą dokonać przeglądu ogumienia, ocenić dokładanie jego stan i zużycie bieżnika, a w konsekwencji podjąć decyzję o konieczności założenia nowych opon lub ewentualnej rotacji tych, które były już zamontowane w pojeździe.

Kiedy przeprowadzać rotację opon?

Jak już wspomnieliśmy, rotowanie warto przeprowadzać zgodnie z zleceniami producenta. Podejmując decyzję o takich działaniach, należy mieć na uwadze również styl jazdy kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą. Na ogół taką rotację przeprowadza się jeden raz na sezon, w trakcie wymiany ogumienia. Dotyczy to jednak wyłącznie pojazdów, które nie pokonują rocznie więcej, niż 10 tys. kilometrów na jednych oponach. Jeśli jednak samochodem poruszamy się znacznie więcej, rotowanie należy przeprowadzać nie tylko w czasie wymiany opon sezonowych, ale również i w trakcie sezonu. Dzięki temu przedłużymy żywotność ogumienia, zyskując jednocześnie komfort jazdy i poprawiając jej bezpieczeństwo.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku opon całorocznych. Jeśli pojazd w nie wyposażony nie przejeżdża więcej, niż 20 tys. km w ciągu roku, rotacji można dokonywać raz na rok. W tym czasie warto również sprawdzić stan opon w profesjonalnym warsztacie. Jeśli opony całoroczne są mocniej eksploatowane, zaleca się ich rotację dwa razy do roku.

Pomimo tych zaleceń, warto regularnie kontrolować głębokość bieżnika i sprawdzać ewentualne różnice. Jeśli będą one zbyt wyraźne, konieczna będzie rotacja ogumienia.

zamiana kół miejscami

Jak rotować opony w samochodzie?

Wbrew pozorom, przekładanie kół w samochodzie nie jest trudnym zadaniem, choć amatorzy tego typu działań powinni zdać się na profesjonalistów. Schemat takiej rotacji dostępny jest w instrukcji, dołączonej do samochodu przez jego producenta i to właśni nim należy sugerować się w trakcie całego procesu. Aby zakończył się on sukcesem warto wiedzieć, że rotacja opon asymetrycznych lub kierunkowych może dotyczyć tylko jednej strony pojazdu. Z kolei opony symetryczne można rotować nie tylko pomiędzy osiami, ale również zamieniać stronami czy rotować na krzyż. I tak:

  • rotacja między stronami samochodu sprawia, że opony z lewej strony przechodzą na prawą, a ich miejsce zajmują te, które do tej pory montowane były po prawej stronie samochodu,
  • rotacja między osiami auta jest najszybszym rozwiązaniem. Tutaj zmienia się całe koła, które przechodzą z przedniej osi na tylną i z tylnej na przednią. Takie rotowanie stosuje się zarówno w przypadku opon kierunkowych, jak i asymetrycznych czy symetrycznych,
  • rotacja na krzyż – tutaj opony powinny zamienić się nie tylko stronami, ale również i osią. Taką rotację można stosować wyłącznie w przypadku opon symetrycznych.

Na koniec warto podkreślić, że rotowanie opon powinno dotyczyć również koła zapasowego co sprawia, że komplet opon zużywa się równomiernie.

Zadzwoń teraz