Popularność samochodów hybrydowych rośnie z roku na rok. Duża ilość zalet, sprzyja zainteresowaniu silnikami tego rodzaju. Jednak silniki hybrydowe posiadają nie tylko atuty, ale i wady. Jakie więc korzyści przemawiają za tym, aby zdecydować się na samochód z silnikiem hybrydowym? Co to jest auto hybrydowe i czy warto je posiadać? Silnik hybrydowy co to jest?

W pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić te kwestie. Napęd takiego pojazdu bazuje na dwóch silnikach:

  • spalinowym
  • elektrycznym

To, czy działają one wspólnie, czy oddzielnie zależy od modelu samochodu. W chwili obecnej na rynku motoryzacyjnym dostępne są silniki z hybrydą szeregową, równoległą oraz szeregowo-równoległą.

toyota hybrydowa

Jak działa silnik hybrydowy?

Jak daleko sięga historia napędu hybrydowego? Już na początku XX wieku Porsche zaprezentowało pierwszy hybrydowy samochód. Niemniej jednak dopiero dziewięćdziesiąt siedem lat później zostały one wprowadzone na rynek motoryzacyjny. Jeśli ciekawi Was tematyka auta hybrydowe zasada działania, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł. To zbiór informacji, które mogą się przydać każdemu, kto zastawia się jaki samochód hybrydowy kupić.

W zależności od tego, jakie rozwiązania zostały zastosowane w pojeździe, działanie silników hybrydowych różni się od siebie. W tej chwili najprostszy silnik hybrydowy zalet ma wiele. To tak zwana hybryda miękka, której budowa jest bardzo podobna do pełnych hybryd. Różnica polega na mniejszym użyciu silnika elektrycznego.

Samochód hybrydowy posiada agregat elektryczny pomiędzy motorem spalinowym a skrzynią biegów. W niektórych modelach, na przykład w Audi, agregat znajduje się między elementami osprzętu w komorze silnikowej. To niewielki alternator, który spełnia swoją funkcję rozrusznika wykorzystując moc 48V. Drugi akumulator magazynuje energię dla potrzeb pierwszego silnika.

Skup aut Gdynia posiada wiele modeli aut hybrydowych w ofercie. Widząc duże zainteresowanie tymi silnikami wśród Klientów, skup wyszedł naprzeciw ich potrzebom, dopasowując swoją ofertę do rynku.

Toyota SUV hybrydowy

Zalety silników hybrydowych

Rozwiązanie, o którym mowa, jak każde inne posiada swoje plusy, ale i minusy. Na początek skupmy się na zaletach silników hybrydowych. Najważniejszą jest niższe zużycie paliwa w porównaniu do tradycyjnych spalinowych silników. Faktem jest, że samochód hybrydowy spalanie ma stosunkowo niskie, dzięki czemu tankowanie może stać się tańsze. Silnik hybrydowy zalet ma jednak o wiele więcej, w tym między innymi odzyskiwanie energii. Idealnym przykładem jest moment hamowania, podczas którego włącza się rekuperacja.

Podczas tej czynności silnik elektryczny zyskuje energię, działa na zasadzie akumulatora, który posłuży mu do dalszej jazdy. To nie koniec zalet. Rekuperacja ma bezpośredni wpływ na zużycie tarcz i klocków hamulcowych. Hybryda samochód wymaga ich wymiany o wiele rzadziej. Z kolei ten, kto nie lubi zbytniego hałasu, doceni mniejszy hałas wytwarzany przez napęd hybrydowy. Natomiast o walorach ekologicznych chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Spalanie samochodów hybrydowych jest niesamowicie niskie, co ma ogromne znaczenie dla środowiska. Co za tym idzie, posiadając auto z silnikiem hybrydowym, zaletą jego jest walka ze smogiem. Aby zwiększyć zainteresowanie i odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić samochód hybrydowy, coraz więcej lokalnych samorządów decyduje się na stworzenie ułatwień dla kierowców hybryd, jak na przykład specjalne, wygodniejsze miejsca parkingowe. Niestety silnik hybrydowy wady i zalety ma w podobnej ilości. O tym już poniżej.

zasięg hybrydy

Wady silników hybrydowych

To, co powstrzymuje większość kierowców przed zakupem to cena. Dla niektórych użytkowników dróg może być ona zaporowa. Kolejna kwestia to pojemność bagażnika, która jest niewielka w porównaniu do przestrzeni użytkowej tradycyjnych samochodów. Samochód więc nie sprawdzi się osobom, które lubią przewozić wiele rzeczy w bagażniku. Pozostałe wady silników hybrydowych, o których nie powinniśmy zapominać to:

  • Większa waga samochodu – akumulatory, które muszą znajdować się w aucie, ważą sporo.
  • Problematyczne naprawy usterek – w związku z tym, że auta z silnikami elektrycznymi nie są popularne w Polsce, naprawa ich jest kosztowna. Niemniej jednak to problem tymczasowy, który z biegiem lat minie.
  • Słaba wytrzymałość akumulatorów – właściciele pojazdów hybrydowych nie są zadowoleni z wytrzymałości baterii zasilających. Warunki pogodowe panujące w Polsce nie sprzyjają ich długiej wytrzymałości. Najgorzej, że ich wymiana to dodatkowy koszt w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto, dwa silniki oznaczają dwa razy więcej uszkodzeń.

Poza tym koszty serwisowania są na tyle wysokie, że potrafią zniechęcić do zakupu przeciętnego użytkownika dróg. Podczas jakichkolwiek napraw nie wymienia się jednego elementu, lecz całe podzespoły co generuje koszty. Jak widać na powyższych przykładach silnik hybrydowy wady i zalety ma takie, że warto je wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad zakupem. Najważniejsze, aby decyzja była podjęta świadomie.

Samochody hybrydowe jako technologia przyszłości

Wielu z nas jeszcze nie tak dawno nie miało pojęcia o istnieniu samochodów hybrydowych. Hybryda w samochodzie co to jest, zaczęliśmy dowiadywać się stosunkowo niedawno, gdy zaczęto kłaść nacisk na ekologię i dbałość o środowisko. Dzisiaj nikt nie pyta: samochody hybrydowe co to jest? Każdy z nas to wie, ale niestety nie każdy może pozwolić sobie na tę dogodność.

Mimo że napęd hybrydowy wady i zalety ma jak każdy inny pojazd, to jednak większość przemawia za posiadaniem hybrydy. Przeciwnicy aut tego rodzaju twierdzą, że nie jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne ze względu na potrzebę wyprodukowania baterii, to jednak są to auta bardziej przyjazne środowisku, niż diesle czy silniki spalinowe. To technologia przyszłości i wraz z upływem lat, na drogach będzie się pojawiało coraz więcej hybrydowych modeli. Proces ten może trwać wiele długich lat i być może doczekają tego nasze dzieci, ale z pewnością nie obędzie się bez hybryd na drogach, bo w tym kierunku zmierza świat.

Zadzwoń teraz