Zaparowane szyby w aucie to problem, z jakim boryka się zdecydowana większość kierowców. Dotyczy to zwłaszcza okresu przejściowego i zimowego, gdy warunki atmosferyczne gwałtownie się pogarszają. Jak radzić sobie z tym uciążliwym problemem? Poznaj nasze skuteczne sposoby na parujące szyby w samochodzie.

Zaparowane szyby w aucie – uciążliwy problem kierowców

Parujące szyby to problem, który bardzo często zastaje nas, gdy odpalamy samochód, by wyruszyć w podróż. Zanim wyjedziemy na drogę, konieczne staje się więc ich oczyszczenie, co zabiera cenny czas i energię. Niekiedy jednak zdarza się, że problem, jakim jest parowanie szyb w aucie, zaskakuje nas również w trakcie jazdy, znacząco ją utrudniając. Właściciele aut doszukują się przyczyn takiego stanu rzeczy w różnych aspektach, w tym również w wieku samego pojazdu. Zgodnie z tą teorią ci, którzy zakupili starsze modele z oferty skup aut Gdynia, powinni borykać się w większym stopniu z parującymi szybami. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Jak się bowiem okazuje, za zaparowane szyby w aucie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, odpowiada układ chłodzący. Oznacza to, że jeśli twój samochód wyposażony jest w sprawnie działającą klimatyzację, parowanie szyb nie powinno stanowić większego problemu.

parujące szyby w samochodzie

Jakie elementy odpowiadają za parowanie szyb w aucie

Dlaczego parują szyby w samochodzie? To jedno z pytań, które zadają sobie z pewnością osoby, borykające się z tego rodzaju problemem w swoim aucie. Warto wiedzieć więc, że u jego podstaw leży nadmierna ilość wilgoci, gromadząca się wewnątrz kabiny. Za taki stan rzeczy odpowiadają różnice temperatury we wnętrzu samochodu i poza nim. Wśród przyczyn dużej wilgoci w aucie wymienia się również opady atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg. Dostają się one do wnętrza auta na naszych butach i odzieży sprawiając, że wilgoć wzrasta, a szyby parują znacznie mocniej.

Jak już zostało wspomniane, parowanie zarówno przedniej szyby, jak i szyb bocznych, jest znacznie mniejsze w samochodach ze sprawnie działającą klimatyzacją. Nic dziwnego, bowiem klimatyzacja wysusza powietrze, efektywnie usuwając z niego nadmiar wilgoci. To właśnie dzięki niej możliwa staje się sprawna cyrkulacja powietrza. Jednocześnie klimatyzacja zapobiega osadzaniu się kropli wilgoci na tapicerce czy desce rozdzielczej, ograniczając tym samym zjawisko parowania szyb. Nie bez znaczenia w tym kontekście pozostaje również filtr kabinowy. Jeśli nie będzie on regularnie wymieniany, problem parujących szyb będzie się nasilał.

Parowanie szyb w samochodzie – przyczyny

Parowanie szyb nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, na co wpływ mają m.in. pogarszające się warunki atmosferyczne i gromadzenie się wilgoci w samochodzie. Na liście przyczyn takiego stanu rzeczy nie brakuje jedna również i innych czynników. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się zabrudzenia szyby, które należy wyczyścić, by ograniczyć ich parowanie.

Za zaparowane szyby w samochodzie odpowiadać mogą także awarie poszczególnych elementów pojazdu. To m.in. uszkodzenie nagrzewnicy i układu klimatyzacji. To właśnie dlatego warto regularnie kontrolować stan techniczny auta, usuwając sukcesywnie drobne usterki i poważniejsze awarie, rzutujące na komfort jazdy. Powodem parowania szyb mogą być również stare lub uszkodzone uszczelki. Jeśli więc parująca szyba w samochodzie utrudnia jazdę, warto sprawdzić stan uszczelek przy drzwiach oraz szczelność szyb samochodowych, która może również sprawiać, że szyby parują znacznie szybciej.

zaparowane szyby w aucie

Co zrobić, gdy szyby w samochodzie parują?

Nadmierne parowanie szyb w samochodzie może znacząco uprzykrzyć życie, ograniczając widoczność w trakcie jazdy i opóźniając jej rozpoczęcie. To właśnie dlatego warto wiedzieć, czemu parują szyby w samochodzie i jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami.

Rozpoczynając walkę z zaparowanymi szybami należy pozbyć się wilgoci z auta. Doskonale sprawdzą się tutaj samochodowe pochłaniacze wilgoci, chroniące jednocześnie przed namnażaniem się bakterii i grzybów we wnętrzu auta, dzięki czemu powietrze w samochodzie staje się bezpieczniejsze dla naszego układu oddechowego. Aby szyby w twoim aucie nie parowały, warto również unikać przewożenia zamokniętych materiałów, co – jak wiadomo – będzie bardzo trudne w okresie zimowym. Zimą warto więc dokładnie oczyszczać buty ze śniegu przed wejściem do samochodu oraz zadbać o gumowe dywaniki, pochłaniające znacznie mniej wilgoci, niż ich materiałowe odpowiedniki.

Znając przyczyny parowania szyb w samochodzie, znacznie łatwiej będzie nam również zapobiegać nawarstwianiu problemu. Jak już podkreślaliśmy, niezwykle istotną rolę będzie odgrywać tutaj klimatyzacja, którą należy uruchamiać, gdy tylko paruje przednia szyba, niezależnie od pory roku. Ci, którzy nie posiadają takiego udogodnienia w swoim samochodzie, powinni wykorzystać natomiast ciepły nawiew, który nie tylko pomaga pozbyć się pary z szyb, ale również znacznie ogranicza ten uciążliwy proces. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również czystość szyb. Jesienią i zimą należy więc czyścić szyby raz w miesiącu, usuwając z nich brud i tłuszcz, co pozwoli ograniczyć problem parujących szyb.

Zadzwoń teraz