Odprysk na szybie może przydarzyć się każdemu z nas, niezależnie od stylu jazdy czy doświadczenia za kierownicą. Wystarczy tylko bowiem jeden niewielki kamyk, który – wprawiony w ruch – może uderzyć w szybę samochodu, powodując jej drobne uszkodzenie. Wbrew pozorom, może ono jednak skutkować znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Kiedy pajączek na szybie będzie stanowić poważniejsze zagrożenie? W jakiej sytuacji naprawa szyby ma sens, a kiedy warto wymienić ją na nową?
Czy mogę jeździć z odpryskiem na szybie?
Odprysk na szybie może przydarzyć się każdemu kierowcy, zarówno temu, który porusza się po drodze samochodem, zakupionym w skup aut Gdynia, jak i temu, który dopiero wyjechał z salonu nowym autem.
Na szczęście tego rodzaju pęknięcie nie powoduje na ogół większych uszkodzeń. Jeśli kamień uderzy w szybę samochodową, odprysk nie powinien spowodować jej rozbicia w drobny mak. Samochodowa szyba składa się bowiem z dwóch warstw, oddzielonych od siebie folią PVB, dzięki której wymiana szyby na nową nie będzie konieczna, nawet po mocniejszym uderzeniu. Takie mikroodpryski z reguły nie są nawet zauważane przez kierowcę i nie stanowią większego zagrożenia.
Czasem jednak uderzenie kamienia powoduje znacznie poważniejsze uszkodzenie szyby, które może stać się podstawą do wymierzenia kierowcy mandatu karnego, a nawet zatrzymania jego dowodu rejestracyjnego. Na szczęście często naprawa odprysku na szybie jest możliwa, co ogranicza sytuacje, w których konieczna będzie wymiana szyby na nową.
Czy jazda z odpryskiem na szybie jest bezpieczna?
Sporych rozmiarów odprysk na przedniej szybie niekiedy staje się przyczyną znacznie poważniejszych problemów. Uszkodzone miejsce może bowiem naruszać stabilność zewnętrznej konstrukcji szkła Twojej szyby, osłabiając jej integralność. To z kolei rodzi ryzyko jej pęknięcia w późniejszym czasie.
O ile mały odprysk na szybie auta nie ogranicza również pola widzenia kierowcy, o tyle większy ubytek może rodzić tego typu problemy. Warto podkreślić jednocześnie, że w wielu krajach pęknięcia szyby mogą stać się źródłem problemów z funkcjonariuszami policji, co warto mieć na uwadze, bagatelizując z pozoru niewielkie uszkodzenie.
Jak usunąć odprysk na szybie samochodowej?
Jeśli w Twoim samochodzie pojawią się odpryski na szybie jak usunąć je z delikatnej powierzchni staje się jednym z najważniejszych pytań. Co zrobić z odpryskiem na szybie – naprawiać czy wymienić szybę na nową? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy właściciel pojazdu. Warto wiedzieć jednak, że naprawić odprysk na szybie można jedynie wówczas, gdy uszkodzenie jest niewielkie i nie znajduje się ono w polu widzenia kierowcy. Gdy kierowca nie jest w stanie bez przeszkód spoglądać na drogę, a uszkodzenie staje się coraz większe, konieczna będzie wymiana całej szyby.
Jeśli zastanawiasz się właśnie, jak usunąć odpryski na szybie, warto zaopatrzyć się w zestaw naprawczy. Składa się on ze specjalnej żywicy, którą wstrzykuje się w miejsce odprysku. Nadmiar żywicy usuwa się natomiast przy użyciu żyletki. Taka samodzielna naprawa bardzo często prowadzi do widocznego zmniejszenia usterki, choć nie zawsze można ją usunąć całkowicie. W ten sposób szyba odzyskuje jednak swoją estetykę. Taka szybka naprawa uchroni ją również przed dalszym pękaniem, co zminimalizuje ryzyko konieczności zakupu nowej szyby.
Odprysk na przedniej szybie a mandat dla kierowcy
Wiesz już, że odprysk na szybie od kamienia nie jest rzadkością. Wspomnieliśmy również, że jeśli pojawią się odpryski na szybie naprawa będzie możliwa dzięki specjalnej żywicy. Wiesz też, czym grozi jazda z odpryskiem i dlaczego wpływa ona na bezpieczeństwo na drodze.
O ile mały odprysk na przedniej szybie raczej nie będzie stanowił większego problemu, o tyle większe uszkodzenie może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje. Gdy znajduje się ono przy krawędzi szyby, raczej nie powinno stanowić podstawy zatrzymania. Jeśli jednak to właśnie w jej centralnym punkcie zlokalizowany jest odprysk na szybie policja ma prawo zatrzymać samochód, kierując go na badania techniczne. W takiej sytuacji funkcjonariusze mogą również nałożyć na kierującego mandat w wysokości ok. 500 zł. Warto więc sprawdzić czy odprysk szyby nie utrudnia jazdy i nie będzie on stanowił zagrożenia zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.