Jeśli sprzedajesz, lub kupujesz samochód, to Twoje obowiązki nie kończą się zazwyczaj na przekazaniu kluczyków. Trzeba przejść szereg formalności, od znalezienia kupca, po rejestrację auta w dziale komunikacji. Trzeba również pamiętać, że zarówno zakup jak i sprzedaż powinna być poparta umową, a także należy poinformować o tym zabiegu odpowiednie urzędy.
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy oddajemy samochód do Skupu aut w Gdyni, ponieważ firma oferuje załatwienie formalności i nie należy to już do Twoich obowiązków. W ten sposób skup aut Gdynia pozwala na uniknięcie kolejek i zaoszczędzenie czasu. Skup wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wyręcza ich z wypełnienia formalności.
Po pierwsze- wizyta w Urzędzie Skarbowym
W umowie zawartej między kupującym a sprzedającym zazwyczaj widnieje informacja o tym, że należny podatek pokrywa kupujący. W nielicznych przypadkach, w zależności od ustaleń między stronami umowy, może pojawić się zapis, że podatek pokrywa sprzedający. Podatek wynosi 2% wartości rynkowej kupionego pojazdu. Mamy na to 14 dni.
Strony transakcji ustalają wysokość kwoty, jednak Urząd skarbowy sprawdza dane te pod kątem zużycia pojazdu, rocznika, modelu a nawet pod kątem miejsca zamieszkania. Nie każdy jednak jest zobowiązany by zapłacić podatek. Z obowiązku tego wyłączone są osoby nabywające auto na własny użytek, osoby, które kupiły auto, którego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł, osoby niepełnosprawne, oraz Ci, którzy odprowadzają VAT.
Po drugie – odwiedź Wydział Komunikacji
Do urzędu musi się zgłosić zarówno osoba sprzedająca pojazd oraz nabywająca go. Osoba, która sprzedała auto zgłasza ten fakt oraz wyrejestrowuje samochód. Od tego momentu nie ponosi już odpowiedzialności za wszelkie szkody. Osoba, która nabyła auto ma aż 30 dni, aby udać się do urzędu i zarejestrować pojazd.
Musi zabrać z sobą dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu, dowód rejestracyjny, OC oraz dowód osobisty. Ze zgłoszeniem o sprzedaży auta nie warto zwlekać. Jest ku temu ważny powód. Otóż, jeżeli nabywca pojazdu spowoduje wypadek, lub otrzyma mandat z fotoradaru, a Ty będziesz nadal figurował w dokumentach jako właściciel pojazdu, to z naturalnych względów właśnie do Ciebie zostanie wysłane wezwanie do zapłaty.
Po trzecie – ubezpieczalnia
Osoba, która sprzedała auto, ma obowiązek poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Ma na to 30 dni. Kupujący musi podjąć decyzję o tym, czy pozostawać w tym zakładzie ubezpieczeń czy przechodzi do innego. W przypadku gdy kupujący chce zmienić ubezpieczyciela, musi dotychczasowemu ubezpieczycielowi złożyć wypowiedzenie umowy. W momencie, gdy kupujący uzna, że chce kontynuować ubezpieczenie samochodu, będzie musiał podpisać nową umowę polisy opiewającą na niego.
Jak już wspomniano, sprzedaż i kupno nowego samochodu wiążą się z szeregiem formalności, które muszą zostać spełnione. Jednocześnie niedopilnowanie ich, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które często są bardzo duże. Niezarejestrowany samochód nie może prawnie uczestniczyć w ruchu drogowym.
Skup aut Trójmiasto to profesjonalna firma, która zajmuje się skupem aut używanych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego już od wielu lat i wraz z każdą udaną transakcją, załatwiamy również niezbędne formalności. Sprzedając samochód w naszym skupie aut otrzymasz gotówkę od ręki, zaoszczędzisz czas i nie musisz się o nic martwić.