Sprzęgło samochodowe jest elementem, które – wraz z biegiem czasu – ulega wyeksploatowaniu. Pierwsze jego oznaki mogą pojawić się już po przejechaniu 40 000 km, choć nie jest to regułą. Warto wiedzieć więc, jakie są objawy kończącego się sprzęgła, by odpowiednio szybko zareagować na pojawiający się problem i uchronić się przed jego narastaniem.
Kończące się sprzęgło a szarpanie podczas ruszania
Kończące się sprzęgło daje różne oznaki, o czym wiedzą dokładnie kierowcy, którzy skorzystali z oferty skup aut Gdynia, kupując auta z nieco większym przebiegiem. Nic dziwnego, bowiem stopniowemu zużyciu mogą ulegać różne elementy. Jeśli będzie ono dotyczyło tłumików drgań, których celem jest zapewnienie miękkiego i płynnego zasprzęglenia skrzyni biegów z silnikiem, objawem będzie szarpanie podczas ruszania, co będzie bardzo negatywnie wpływać na komfort jazdy.
Takie szarpanie najczęściej ma miejsce w czasie puszczania sprzęgła w powolny, ściśle kontrolowany sposób. Może ono pojawiać się przy parkowaniu pojazdu. Warto wiedzieć jednocześnie, że powyższe objawy mogą pojawić się nie tylko w momencie niedomagania sprzęgła. Jak się bowiem okazuje, mogą one dotyczyć również uszkodzonego koła dwumasowego, które może stać się źródłem poważnej awarii. Dlatego też, jeśli tylko zauważymy takie objawy zużycia sprzęgła, warto udać się do mechanika, by zdiagnozować problem i szybko go usunąć.
Ślizgające się sprzęgło
Jeśli chodzi o najczęstsze objawy uszkodzonego sprzęgła, na liście nie mogło również zabraknąć tzw. „ślizgania”. Takie ślizganie kierowca najczęściej odczuwa w momencie ruszania i wrzucania biegu pierwszego. Pojawia się ono jednak również przy gwałtownym i szybkim dodaniu gazu.
Początkowo niewielki problem zaczyna pogłębiać się bardzo szybko, pojawiając się coraz częściej także po wciśnięciu wyższych biegów. Jak nietrudno się domyślić, wspomniane objawy powodują spory dyskomfort w trakcie jazdy. Takie zakłócenia w pracy sprzęgła niosą ze sobą jednak znacznie większe niebezpieczeństwo. Mogą one bowiem utrudniać nawet wykonywanie podstawowych manewrów, bez których poruszanie się po drodze staje się często niemożliwe. Na takiej liście znajduje się m.in. wyprzedzanie, a nawet włączanie się do ruchu.
Ślizgania się sprzęgła nie należy więc bagatelizować. Warto bowiem uświadomić sobie, że może ono generować niebezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo powoduje ono szybsze zużywanie się sprzęgła i zmniejszenie żywotności koła zamachowego. Z tych względów tego rodzaju oznaki zużycia sprzęgła będą wymagały szybkiej diagnozy w warsztacie samochodowym.
Sprzęgło w samochodzie wysoko bierze
Sprzęgło wysoko bierze? To kolejny objaw jego zużycia, którego nie należy bagatelizować! Taki problem dotyczy wyłącznie właścicieli aut z manualną skrzynią biegów. Jeśli sprzęgło ulegnie nadmiernej eksploatacji, może pojawić się zbyt duży luz roboczy. Dodatkowym objawem narastającego problemu będzie także branie dopiero wówczas, gdy pedał zostanie niemalże całkowicie zwolniony. W tym kontekście warto podkreślić, że ruszanie powinno dojść do skutku już po niewielkim odpuszczeniu sprzęgła. Jeśli tak się nie dzieje oznacza to, że warto sprawdzić sprzęgło pod kątem wyeksploatowania.
Wysokie sprzęgło najczęściej sugeruje zużycie okładzin ciernych. To kolejna usterka, której nie należy w najmniejszym nawet stopniu lekceważyć. Świadczy ona bowiem nie tylko o utracie żywotności sprzęgła, ale może również leżeć u podstaw wielu znacznie poważniejszych problemów.
Wpadanie sprzęgła w podłogę
O pierwszych objawach zużycia świadczy również sytuacja, gdy sprzęgło bierze przy podłodze. Taka usterka to jeden z najczęstszych problemów, z jakim borykają się właściciele aut. U jej podłoża leży rozszczelnienie lub uszkodzenie wysprzęglika, dające bardzo charakterystyczne objawy, które można zaobserwować głównie w trakcie poruszania się w ruchu miejskim. O ile wciskanie pedału sprzęgła i zmiana biegów jest wówczas możliwa, o tyle poruszanie się w ten sposób generuje spore niebezpieczeństwo zarówno dla samego kierującego, jaki dla innych uczestników ruchu drogowego.
To właśnie dlatego warto skorzystać wówczas z usług lawety, by bezpiecznie dotransportować pojazd do zakładu mechanicznego i sprawdzić czy sprzęgło działa prawidłowo. Taka awaria sprzęgła może pojawić się w dowolnej chwili, nie dając dodatkowych symptomów i zaskakując kierowcę w najmniej oczekiwanym momencie.
Inne objawy kończącego się sprzęgła
Co jeszcze może świadczyć o tym, że wymiana sprzęgła zbliża się wielkimi krokami? Mogą być to z pewnością trudności ze wrzuceniem biegów. Najczęściej dotyczą one biegu wstecznego oraz biegu pierwszego, choć nie jest to regułą. W takich sytuacjach konieczny staje się bardzo mocny docisk sprzęgła, by zadziałało ono w odpowiedni sposób. Takie problemy może powodować awaria poszczególnych elementów układu sprzęgła, jak np. wysprzęglik czy sprężyny docisku. Jeśli wciskaniu sprzęgła towarzyszy również charakterystyczne trzaskanie, problem może dotyczyć synchronizatorów skrzyni biegów.
Jeśli problemem w samochodzie będzie sprzęgło jak sprawdzić i zdiagnozować awarię stanowi jedno z najważniejszych pytań. W pierwszej kolejność i warto więc zorientować się, w którym momencie sprzęgło zaczyna łapać, nasłuchując przy okazji szumów, trzasków i stuków. Dobrym rozwiązaniem będzie również rozpędzanie się, połączone z kontrolą obrotomierza i prędkościomierza. Gwałtowny wzrost obrotów, bez stosownego przyśpieszenia auta, wskazują na ślizganie sprzęgła, determinując jednocześnie konieczność wizyty u mechanika.