Wielu z nas zbliżając się do osiemnastego roku życia marzy o własnym samochodzie i zrobieniu prawa jazdy. Posiadanie własnego auta i prawa jazdy jest bardzo wygodne, służy oszczędności czasu i swobodnemu przemieszczaniu się. Zrobienie prawa jazdy dotyczy oczywiście nie tylko nastolatków, ale również osoby w innym wieku. Dotyczy to również Polaków za granicą. Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii mogą również osiągnąć swój cel robiąc angielskie prawo jazdy. Dlatego nasz skup aut Gdynia postanowił przygotować kompleksowy poradnik jak zrobić prawko w UK.

Wiele osób wyjeżdżających za granicę nie ma prawa jazdy i musi je zdobyć, by móc wykonywać tam pracę w celu zarobkowym, lub mimo świetnie rozwiniętej komunikacji w Wielkiej Brytanii po prostu narasta potrzeba posiadania samochodu i angielskiego prawa jazdy. Dzięki posiadaniu prawa jazdy życie staje się dużo łatwiejsze. Jak należy się do tego zabrać i jak wygląda kurs. Czy trzeba zdawać egzaminy i jak wyglądają formalności?

BMW anglik

Jak rozpocząć kurs na prawo jazdy w UK?

Zacząć należy od tego, że prawo jazdy w UK, może zrobić każda osoba, która mieszka w Wielkiej Brytanii nie krócej niż 185 dni i ukończyła 17 lat. Osoby te mogą starać się o prawo jazdy kategorii B, by móc poruszać się po drogach publicznych. Kolejnym wymaganiem posiadania angielskiego prawa jazdy jest brak przeciwskazań zdrowotnych.

Dotyczy to głównie wad wzroku, ponieważ, jeśli mamy wadę wzroku powyżej 0,5 dioptrii nie możemy prowadzić auta bez okularów, lub szkieł kontaktowych. Aby móc jeździć po angielskich drogach, należy złożyć wniosek o wydanie dokumentu, jakim jest Provisional Driving Licence, zwany inaczej tymczasowym prawem jazdy. Jeśli natomiast zamierzamy zostać w Anglii na stałe, musimy zrobić angielskie prawo jazdy.

Dokument Provisional Driving Licence, pozawala na rozpoczęcie kursu nauki prawa jazdy i prowadzenia samochodu, ale warunkiem jest nadzór osoby uprawnionej do tego. Czyli, posiadając taki dokument można jeździć pod opieką instruktora prawa jazdy. Instruktor nauki jazdy w Anglii musi mieć co najmniej 21 lat i od 3 lat posiadać prawo jazdy.

kierownia prawa strona

Tymczasowe prawo jazdy w Anglii

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić chcąc uzyskać tymczasowe prawo jazdy w Anglii, jest konieczność złożenia wniosku. Wniosek ten można złożyć przez Internet, urząd pocztowy, albo złożyć go w placówce DVLA. To agencja wydająca licencje kierowcom i rejestrująca pojazdy. Do złożenia wniosku o tymczasowe prawo jazdy w Anglii, potrzebne są takie dokumenty jak dokument tożsamości, adres, pod którym mieszkamy od co najmniej 3 lat, lub kilka adresów z ostatnich 3 lat.

Potrzebny będzie również nr NIN, czyli nr ubezpieczenia społecznego. Placówka DVLA znajduje się pod adresem: The DVLA, Long View Rd Swansea, West Glamorgan SA6 7JL. Przystępując w ogóle do kursu prawa jazdy w UK, należy brać pod uwagę różnice w prowadzeniu samochodu, zwłaszcza kierownicę po prawej stronie, co może na początku dziwić, lub przerazić. Należy również pamiętać, że Zjednoczone Królestwo, to również Walia, Szkocja, a także Irlandia Północna. Choć prawo jazdy obowiązuje na całym terenie UK, to przepisy obowiązujące na terenie krajów, mogą się od siebie różnić, co ma znaczenie w praktyce.

wielka brytania

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy w Anglii?

Aby w ogóle przygotować się do egzaminu na prawo jazdy w Polsce, należy wyjeździć obowiązkowe 30 godzin pod opieką instruktora. W Wielkiej Brytanii takiego obowiązku nie ma. Tak naprawdę umiejętność prowadzenia auta weryfikuje egzamin praktyczny. Nie są obowiązkowe również szkoły nauki jazdy i kursy. Co więcej można nauczyć się jeździć pod okiem i kontrolą osoby, która jest kierowcą, mam minimum 21 lat i posiada prawo jazdy od 3 lat. W Wielkiej Brytanii oczywiście szkół nauki jazdy oraz instruktorów nie brakuje, ale nie jest to obowiązkowe.

Oczywiście należy pamiętać, że ruch w Anglii jest lewostronny. Jeśli chcemy nauczyć się jeździć własnym samochodem, należy go oznaczyć literą „L”, oraz musi on mieć specjalne ubezpieczenie. Jeśli natomiast chodzi o egzamin, to składa się on z dwóch części. Część teoretyczna składa się ze sprawdzenia wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, zdanie go pozwala na przystąpienie do egzaminu praktycznego. Część praktyczna natomiast sprawdza nasze umiejętności prowadzenia pojazdów. Czyli podobnie jak w Polsce.

Trzeba nadmienić również, że egzamin teoretyczny składa się również z dwóch części, a mianowicie testu wielokrotnego wyboru, oraz testu, który sprawdzi, czy jesteśmy w stanie przewidzieć niebezpieczeństwo na drodze. W czasie tego testu jest nam pokazywanych 14 nagrań, na których mamy dostrzec potencjalne zagrożenia na drodze. Aby zdać egzamin na prawo jazdy nie trzeba mieć 100% poprawnych odpowiedzi. Wystarczy 43 punkty na 50 w teście wielokrotnego wyboru, oraz 44 na 70 w teście o zagrożeniach. Po zdaniu egzaminu teoretycznego mamy prawo przystąpić do egzaminu praktycznego.

Nie musimy tego robić od razu, ponieważ na zdanie go mamy 2 lata od zdania egzaminu teoretycznego. Egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK, może odbyć się w samochodzie instruktora lub kandydata. Musi on jednak spełniać kilka wymagań. Mianowicie musi posiadać aktualny przegląd techniczny, kierownicę po prawej stronie, a także opłacony podatek drogowy. Co ważne, egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK trwa około 4-45 minut i składa się z kilku etapów.

Kierowca musi zbadać swój wzrok, a następnie zadawane są pytania dotyczące bezpieczeństwa, ale także wyposażenia, czy też komponentów samochodu, ważnych dla kierowcy podczas jazdy. Jeśli chodzi o praktyczne sprawdzenie umiejętności, to sprawdza się głównie manewr hamowania, parkowania, oraz cofania. Brane pod ocenę jest również samodzielne prowadzenie samochodu, czyli przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Ile kosztuje angielskie prawo jazdy?

Prawo jazdy w UK za teoretyczną część egzaminu wynosi 23 funty. Aby przystąpić do egzaminu, należy się na niego zapisać korzystając z oficjalnej strony rządowej Driving and transport, lub dzwoniąc na infolinię. Na egzamin należy zabrać dowód osobisty, numer ubezpieczenia społecznego oraz adres zamieszkania.

Zadzwoń teraz