Progi samochodowe to jeden z elementów samochodu, który z biegiem czasu może wymagać wymiany. Wpływa na to przede wszystkim postępująca korozja, będąca efektem mikrouszkodzeń, powstałych np. w trakcie jazdy. Rdzewienie może być również rezultatem oddziaływania szkodliwych substancji, do których należy chociażby sól, którą posypywane są drogi w okresie zimowym. Kiedy wymiana progów w samochodzie staje się koniecznością? Jak wymienić progi w aucie? Przeczytaj nasz poradnik, zanim przystąpisz do działania.
Wymiana progów w samochodzie – informacje praktyczne
Wymiana progów to na ogół efekt postępującej korozji. Jej źródłem mogą stać się mikrouszkodzenia, które powstają chociażby w trakcie uderzania w próg kamyków w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Ogniskiem korozji może być również uszkodzenie progu, nawet to najdrobniejsze, które może powstać w momencie uderzenia o próg zwalniający czy też krawężnik w trakcie parkowania. Na taką konieczność może jednak wpłynąć również poważniejszy ubytek, który przekłada się z reguły na osłabienie konstrukcji całego auta.
Warto podkreślić jednocześnie, że wymiana progu to również kwestia estetyki, gdyż skorodowane fragmenty pojazdu wpływają negatywnie także na jego odbiór wizualny. W skrajnych sytuacjach przegnite, uszkodzone i skorodowane progi mogą doprowadzić nawet do wycofania pojazdu z ruchu na skutek jego negatywnej oceny w trakcie wykonywania przeglądu technicznego. To właśnie z tych względów warto zadbać o stan progów oraz dokonać ich wymiany, jeśli zachodzi taka konieczność.
Miejscowa naprawa progów samochodowych
Wymiana całych progów nie zawsze jest konieczna. Alternatywnym rozwiązaniem jest bowiem miejscowa naprawa progów w aucie, która pozwala uniknąć większych kosztów i na którą bardzo często decydują się osoby, które zakupiły samochód w skup aut Gdynia. Jak ją przeprowadzić? Taka wymiana sprowadza się do wycięcia części progu – pordzewiałej lub uszkodzonej – i wspawaniu w jej miejsce nowego fragmentu blachy.
Takie wspawanie progów jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem. Nic dziwnego, bowiem posiada ono kilka istotnych atutów. Będzie to przede wszystkim niewielki nakład pracy oraz stosunkowo niska cena całego przedsięwzięcia. Niestety, może się jednak okazać, że wspawywanie progów będzie jedynie tymczasowym rozwiązaniem.
Niektóre uszkodzenia wymagają szerszego obszaru działań. W tym przypadku sięga się po tzw. reperaturkę progu. Pod tą nazwą kryje się blaszany element, który należy wstawić w – uprzednio przygotowane – miejsce ubytku. Co ważne, taka naprawa progów w samochodzie może zostać przeprowadzona w przydomowym warsztacie i nie zawsze wymaga profesjonalnego wsparcia. Warto podkreślić jednak, że sporym błędem będzie uzupełnianie wymienionych progów przy pomocy pianki montażowej, która może spowodować spore szkody, co warto mieć na uwadze, planując samodzielną wymianę progów w samochodzie.
Czy można samodzielnie wymienić progi w samochodzie?
Jak już wspomnieliśmy, samodzielna wymiana progów w samochodzie jest możliwa. Zanim jednak to nastąpi, konieczny będzie demontaż fotela i drzwi pojazdu, usunięcie wykładziny podłogowej, a w końcu również i odkręcenie błotnika, sąsiadującego z wymienianym progiem. Ostatnim etapem przygotowań będzie z kolei zabezpieczanie karoserii przed przypadkowym uszkodzeniem. Po wykonaniu tych czynności, można już przystąpić do pracy.
Uszkodzony, skorodowany element należy wyciąć, zachowując przy tym bardzo wysoki poziom precyzji, co pozwoli na odpowiednie dopasowanie reperaturki. Aby uniknąć deformacji progów na skutek nierówności, warto również rozwiercić miejsca zgrzewania karoserii.
Przygotowaną już reperaturkę należy następnie wspawać w odpowiednie miejsce. Takie spawanie progów powinno być małe i zgrabne, dzięki czemu zachowa ono walory estetyczne, a jednocześnie będzie łatwe do szlifowania. Ostatnim etapem pracy będzie zabezpieczenie progów środkiem antykorozyjnym, pomalowanie ich stosownym lakierem oraz dodatkową warstwą lakieru bezbarwnego.
Jak widać, aby samodzielnie zdemontować i wymienić progi w samochodzie, nie trzeba posiadać specjalistycznych narzędzi. Ci, którzy jednak nie czują się pewnie w tego rodzaju działaniach, powinni skorzystać z pomocy profesjonalistów, by podwozie ich auta odzyskało utracony wygląd, choć ostateczna cena usługi może być stosunkowo wysoka.