Świece żarowe to niezwykle ważny element w silnikach diesla. Awaria jednej z nich – a jest ich aż cztery – powoduje nieprawidłową pracę silnika, która objawia się m.in. trudnościami w jego uruchomieniu. Podpowiadamy więc, jak wygląda sprawdzenie świec żarowych miernikiem i akumulatorem i kiedy konieczna jest wymiana świec na nowe.
Uszkodzenie świec żarowych – objawy
Uszkodzone świece żarowe utrudniają, a często nawet uniemożliwiają rozruch silnika, zwłaszcza w niskich temperaturach. To właśnie dlatego ważna jest ich regularna kontrola, ale również i poznanie objawów, sugerujących problem właśnie z tymi elementami w dieslu. Wśród najczęstszych objawów usterki świecy żarowej, wymienia się przede wszystkim:
- spadek mocy silnika,
- nierówną pracę silnika na jałowym biegu,
- zwiększenie spalania paliwa w trakcie jazdy,
- dym z rury wydechowej o szarym, czarnym lub białym zabarwieniu.
Sprawdzenie świec żarowych jest konieczne również wówczas, gdy na tablicy rozdzielczej zaświeci się stosowna kontrolka. Można je przeprowadzić nie tylko w warsztacie mechanicznym, ale również i zupełnie samodzielnie, przy pomocy prostych narzędzi. Warto podkreślić w tym kontekście, że zapalenie się kontrolki świec żarowych nie informuje nas, którego elementu dotyczy usterka. Taką informację można jednak odczytać z komputera pokładowego.
Jak sprawdzić świece żarowe przy pomocy akumulatora?
Swiecie zarowe jak sprawdzic – to jedno z najczęściej wyszukiwanych pytań motoryzacyjnych. Nic dziwnego, bo świecąca się kontrolka świec żarowych lub inne objawy, które sugerują ich awarię, mogą budzić poważne obawy. Na szczęście sprawdzanie świec nie należy do najtrudniejszych zadań i możemy je wykonać zupełnie samodzielnie zarówno w starszych samochodach, wybranych z oferty od skup aut Gdynia, jak i w nieco nowszych modelach.
Jak wykonać test świec żarowych? W tym celu warto sięgnąć po naładowany akumulator. W dolną końcówkę świecy należy podłączyć plus, do górnej zaś przyłożyć minus, pozostawiając element grzejny. Grzanie świecy po uruchomieniu zapłonu powinno rozpocząć się od końca elementu grzejnego. Sama świeca powinna również zaiskrzyć w momencie jej dotknięcia i nagrzać się stosunkowo szybko. Jeśli test przebiega zgodnie z opisanym schematem oznacza to, że wymiana świecy żarowej nie jest konieczna, gdyż działa ona prawidłowo.
Jak sprawdzić świece żarowe miernikiem?
Działanie świec żarowych można sprawdzić nie tylko przy pomocy akumulatora, ale również i miernika. Co więcej, sposób ten jest znacznie wygodniejszy, gdyż pomiar świec nie wymaga ich wykręcania. Niekiedy jednak dostęp do świec może być mocno utrudniony, zwłaszcza gdy znajdują się one z tyłu.
Jak sprawdzić świece żarowe miernikiem? Urządzenie należy w tym celu ustawić na najniższą wartość, czyli na „oma”, zerując sondy poprzez ich zetknięcie. Przed dokonaniem pomiaru świecy, miernik należy podłączyć do masy. Idealnie sprawdzi się tutaj minusowa klema akumulatora. Sondy należy teraz przyłożyć do obudowy świecy. W ten sposób można sprawdzić opór. Jego wartość nie powinna być większa, niż jeden. Zbyt wysoki lub – wprost przeciwnie – zbyt niski wynik – świadczy o tym, że należy wymienić świecę żarową na nową.
Wymiana świec żarowych w samochodzie
Wiesz już jak wygląda sprawdzanie świec żarowych miernikiem i że takie sprawdzenie świec żarowych bez wykręcania jest możliwe do wykonania, również w warunkach domowych. Z dotychczasowej lektury dowiedziałeś się również, jak przebiega diagnostyka świec żarowych przy pomocy akumulatora.
Jeśli jednak mechanika samochodowa jest Ci obca, warto rozważyć w takiej sytuacji wizytę w warsztacie mechanicznym, gdzie profesjonaliści szybko sprawdzą stan świec żarowych. Gdy taka kontrola nie wykaże nic niepokojącego, oznacza to, że ewentualny problem leży w innej części pojazdu. Jeśli jednak przeprowadzony test wykaże usterkę, konieczna jest wymiana świec żarowych, by umożliwić odpowiednie spalanie, prawidłowy rozruch silnika czy w końcu przywrócenie jego regularnej i płynnej pracy.