Z roku na rok liczba dokonanych kradzieży pojazdów maleje. Niemniej jednak nadal jest to proceder, którego należy się obawiać. W niektórych krajach kierowcy zostawiają na parkingu pojazd z kluczykami w stacyjce. W naszym kraju podobne zachowania są nie do pomyślenia. W związku z tym każdy właściciel pojazdu powinien zaopatrzyć się w blokady antywłamaniowe do samochodu, zobacz jakie propozycje przygotował nasz skup aut.
Zabezpieczenie auta przed kradzieżą
Aby skutecznie zniechęcić złodzieja do kradzieży, należy zaopatrzyć się w system antywłamaniowy do samochodu. Jeśli nie wiemy, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, powinniśmy zasięgnąć porady fachowców. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo auta, nie ma miejsca na kompromisy. Trzeba działać skutecznie.
Najważniejsze, aby wybrać blokadę, która jest dostosowana do naszych potrzeb. Wiele firm dostępnych na rynku, oferuje skuteczne zabezpieczenie auta. Jednak nie każda blokada może być odpowiednią dla naszego samochodu. Należy pamiętać, aby wybierać te rozwiązania, które są niezawodne. Jak to zweryfikować? Poprzez posiadane certyfikaty, które są podstawą ich skuteczności.
Niektórzy producenci sprzętu mają w swojej ofercie zabezpieczenia auta przed kradzieżą z zatwierdzonymi testami przeprowadzanymi na terenie całej Europy. To gwarancja wysokiej jakości. Warto postawić na nie, aby móc uchronić siebie, a przede wszystkim swój pojazd przed szajką złodziei.
Jak ustrzec się przed kradzieżą pojazdu? – TOP3 porad
Dobrym sposobem stosowanym przez wielu kierowców jest zastosowanie kilku zabezpieczeń na raz. Im więcej posiadanych systemów, tym większa szansa, że złodziej się zniechęci. Ponadto czas poświęcony na kradzież wydłuży się podczas pokonywania kolejnych przeszkód, a to może nie spodobać się złodziejowi, który liczył na łatwy i szybki łup.
Technologia z roku na rok zmienia się i powstają coraz to nowsze zabezpieczenia antykradzieżowe. Mimo że złodzieje starają się być na bieżąco, to nie ze wszystkim muszą być zaznajomieni. Co za tym idzie, zastosowanie najnowszego sprzętu, może okazać się nie do pokonania. Czasem wystarczy indywidualnie zaprogramowany immobilizer, który trzeba odblokować lub nadajnik GPS, który może okazać się bardzo przydatny do zlokalizowania pojazdu. Nie jest to drogi sprzęt. Najtańsze modele kosztują już od dwustu złotych. Wystarczy umieścić sprzęt w miejscu, do którego jest trudny dostęp. Dzięki temu złodziej będzie miał utrudnioną możliwość i problem ze znalezieniem lokalizatora.
Niemniej jednak bardziej doświadczeni fachowcy, stosują nadajniki, które zagłuszają sygnał GPS. Aby tego uniknąć, można wybrać sprzęt droższy, który jest odporny na tego typu zagłuszacze. Niektóre modele nadajników posiadają nawet wbudowany mikrofon, co pozwala słyszeć dźwięki z kabiny.
Nie zostawiaj w aucie niczego cennego!
Starą i jakże skuteczną metodą odstraszania złodzieja jest nie tylko zastosowanie zabezpieczeń antywłamaniowych. Czasem kusząco leżące przedmioty na siedzeniu pasażera czy tylnej kanapie, mogą zachęcić złodzieja do wybicia szyby i zabrania tego, co do niego należy. Istnieją specjalne folie, które utrudniają wybicie szyby. To dość prosty, a przede wszystkim łatwy sposób na to, aby uchronić się przed utratą torebki czy portfela, którego przez pomyłkę zostawiliśmy w aucie.
Folia ta jest przyklejana od wewnątrz pojazdu i co najważniejsze jest przezroczysta. W związku z tym jest niewidoczna dla włamywacza. Po wybiciu szyby trzyma ją w kawałkach i nie rozsypuje się na drobne części. Przez to, że utrzymuje rozbite szkło na miejscu, utrudnia złodziejowi wsadzenie ręki do wewnątrz pojazdu. Co ciekawe, tego typu folie przykleja się także od zewnątrz po to, aby chronić szybę przed zarysowaniami. Wybierając parking, wybierajmy miejsca oświetlone oraz dobrze widoczne, w których złodziej będzie na tyle widoczny, że z pewnością się nie pojawi.
Według statystyk samochody rzadko giną pod domem. Natomiast najczęściej są kradzione w momencie, gdy stoją zaparkowane na słabo oświetlonych ulicach lub ciemnych, zapuszczonych parkingach samochodowych, gdzie znajduje się mało aut. Dlatego właśnie wybierając parking, warto przyjrzeć się okolicy, czy na jego terenie znajdują się kamery oraz czy parking ma strażnika, który w nocy robi obchód. Nie zawsze wybór parkingu strzeżonego załatwia sprawę, ponieważ są takie, które nie cieszą się dobrą sławą. Takich należy unikać, aby później nie żałować dokonanego wyboru.
Najczęściej kradzione samochody w Polsce
Kradzież samochodów to ogromny problem, z którym boryka się wielu kierowców oraz policja. Tylko nieznaczna część skradzionych samochodów wraca ponownie do swoich pierwotnych właścicieli. Z danych, które są przekazywane przez Centralną Ewidencję pojazdów wynika, że liczba skradzionych aut jest coraz mniejsza. Niemniej jednak wciąż jest to problem, który dotyczy właścicieli pojazdów. Kradzież pojazdu to ogromny problem, który wiąże się nie tylko ze stratą materialną. Głównym motywatorem do kradzieży jest duże zapotrzebowanie na części.
Najczęściej kradzionymi samochodami w Polsce jest Toyota, Audi, Mazda, Volkswagen i BMW. Toyotę najczęściej kradną w województwie mazowieckim. Dużą popularnością cieszą się modele Toyoty Auris i to właśnie ona jest najczęściej wybieranym autem przez złodziei. Na drugim miejscu plasuje się Mazda, która w porównaniu do Toyoty jest wybierana ponad dwa razy rzadziej. Niemniej jednak znajduje się prawie na szczycie kradzionych marek. Idąc dalej tropem łupów samochodowych złodziei, nieposiadające zabezpieczeń antywłamaniowych Audi, są również chętnie wybierane przez mazowieckich złodziei samochodów.
W skali całego roku 2018 roku skradziono prawie tysiąc modeli w samym województwie mazowieckim. Kolejne miejsca zajmuje Volkswagen oraz BMW, które zamyka listę. Jeśli posiadasz pojazd spoza niej, wcale nie oznacza to, że nie jesteś narażony na kradzież i nie musisz posiadać urządzenia, jakim jest zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu. Oznacza to jedynie, że marka Twojego pojazdu jest rzadziej kradziona.