Felgi aluminiowe kupuje się po to, aby poprawić wygląd auta. Ciekawie zaprojektowane obręcze nadadzą atrakcyjnego wyglądu. W związku z tym, że osadza się na nich brud, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak wypolerować felgi? Jaki środek do czyszczenia felg jest najlepszy? Kilka praktycznych porad znajduje się w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.
Mycie felg aluminiowych domowymi sposobami
Felgi są narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Osadza się na nich zarówno pył hamulcowy, jak i sól drogowa, błoto, a nawet smoła. Niewłaściwe dbanie o obręcze może doprowadzić do ich zniszczenia. Poskutkuje to nie tylko tym, że pojazd straci na atrakcyjności, ale i również źle wpłynie na jakość i komfort jazdy.
W związku z tym, że felgi mogą brudzić się często, warto o nie dbać samodzielnie. Dzięki temu oszczędzimy czas i pieniądze. Czyszczenie aluminium z nalotu nie jest trudno. Wystarczy zastosować kilka prostych trików oraz zapoznać się z zasadami dotyczącymi czyszczenia felg stalowych domowym sposobem. Pierwsze czyszczenie stalowych obręczy powinno odbyć się przed ich pierwszym montażem, zaraz po zakupie. Pokrycie ich specjalnym woskiem ułatwi kolejne mycia oraz utrudnia osadzanie się zabrudzeniom.
Gruntowne i dokładne mycie felg zabiera nieco czasu, ale nie jest czynnością skomplikowaną. Wystarczy zaopatrzyć się w ścierki, pędzelki lub gąbki, które dotrą w każde miejsce felgi. Aby zapewnić skuteczną ochronę, konserwacja felg powinna odbywać się co najmniej raz na miesiąc. Najłatwiejszy sposób czyszczenia to użycie domowego Karchera lub myjni bezdotykowej. Skup aut Gdynia zapewnia dostęp do urządzeń, które pomogą utrzymać obręcze w idealnym stanie. Jeśli jednak zdecydujesz się na czyszczenie felg stalowych domowym sposobem, pamiętaj o tym, aby:
- upewnić się, że felgi są zimne,
- spłukać zabrudzone elementy wodą,
- nanieść na felgi środek do czyszczenia felg,
- usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc,
- spłukać całość znaczną ilością wody.
Czynności te należy powtarzać do momentu, aż osiągniemy oczekiwany efekt. Na koniec obręcze zabezpieczamy woskiem.
Dedykowana chemia do mycia alufelg
Istnieje szereg specyfików przeznaczonych do mycia felg. Jaki płyn do mycia felg wybrać? Jak czyścić aluminium, aby go nie uszkodzić? Warto postawić na preparaty, które są przeznaczone tylko i wyłącznie do konserwacji felg. Płyny te są bezpieczne i mają różne formy. Spotkać je można w postaci sprayów lub żelów.
Koszt ich zakupu zaczyna się od około dziesięciu złotych. Chcąc wybrać idealny środek do czyszczenia felg, proponujemy najpierw zapoznać się z etykietą oraz instrukcją użycia. Dzięki temu zyskamy pewność, że można go bez obaw użyć na modelu posiadanych obręczy. Aby nie odbarwić felg, zawsze powinniśmy używać środków o neutralnym pH. Są to najmniej inwazyjne produkty do czyszczenia.
Na rynku dostępne są również preparaty, które wchodzą w reakcję z zabrudzeniami, tworzą efekt “krwawej felgi”. Nazwa wynika z tego, że staje się ona czerwona. Wygląda to dość efektownie, ale nie każdy jest zwolennikiem tego efektu. Dlatego też zawsze pamiętajmy, aby zapoznać się z opisem na etykiecie. Raz, że ułatwi nam to cały proces czyszczenia, a dwa efekt nie zaskoczy nas w żaden możliwy sposób.
Jak czyścić felgi chromowane?
Felgi chromowane to duma każdego kierowcy. Każdy, kto je posiada, chce utrzymać ich efektowny wygląd jak najdłużej. Aby chwila ta trwała długo, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Jak więc powinno wyglądać czyszczenie aluminium domowym sposobem? Jak odnowić felgi chromowane?
Felgi chromowane wymagają odpowiedniej konserwacji oraz całkowicie odmiennego potraktowania niż felgi stalowe. Najważniejsza zasada to nie używanie środków chemicznych, które nie są przeznaczone do tego surowca. W przeciwnym razie mogą one uszkodzić chrom i stworzyć warstwę, która będzie trudna do usunięcia. Aby skutecznie wyczyścić ten rodzaj felg, należy użyć łagodnego płynu, który w delikatny sposób wyczyści nasze obręcze. Gdy już zaopatrzymy się w odpowiedni produkt do mycia, możemy przystąpić do procedury konserwacji.
Po pierwsze spłukujemy nagromadzony brud, najlepiej przy użyciu myjni bezdotykowej. Do każdej felgi powinniśmy podchodzić z osobna tak, aby mieć pewność, że została ona dokładnie oczyszczona. Podstawą jest przeprowadzanie zabieg na zimnej obręczy. Gdy zapomnimy o tej zasadzie, mogą powstać przebarwienia, które ciężko będzie nam usunąć nawet najlepszym środkiem.
Profilaktyka – jak dbać o felgi?
Aby możliwie jak najdłużej cieszyć się dobrze wyglądającymi felgami, należy je regularnie myć. Czasem wystarczy przemyć je samą wodą. Jeśli nie są one mocno zabrudzone zamiast specjalnych środków myjących, można użyć neutralnego szamponu do karoserii samochodu. Zaniedbanie obręczy i długotrwałe ich niemycie, przyczyni się do osadzania się na nich pyłów z klocków hamulcowych, co później może znacznie utrudnić ich konserwację.
W takim przypadku może okazać się, że prościej będzie taką felgę przemalować, niż wyczyścić z powstałych zabrudzeń. Właściwa pielęgnacja to także odpowiednie użytkowanie i profilaktyczne działania, które polegają na wykonywaniu odpowiednich zabiegów kosmetycznych. Sama jazda ma również wpływ na jakość obręczy. Często spotykane na drogach nierówności oraz ubytki, potrafią skutecznie przyczynić się do uszkodzenia felgi. Warto je omijać szerokim łukiem. Kolejna rzecz to odpowiednie czyszczenie.
W sklepach motoryzacyjnych są dostępne produkty, którymi czyści się warstwy aluminiowe i chromowane. Penetrują one w głąb brudu, tworząc jednocześnie warstwę ochronę. Ochrona felg jest istotna i stawiana na równi z pielęgnacją karoserii. Poświęcenie kilkudziesięciu minut w miesiącu może być kluczowe i odegrać ważną rolę w wyglądzie całego pojazdu. Preparaty do mycia felg nie są produktami drogimi. To środki dostępne dla każdego posiadacza samochodu, które bez problemu kupimy praktycznie w każdym sklepie. Warto się w nie zaopatrzyć, jeśli chcemy mieć czysty i estetyczny pojazd.