Jeśli myślisz, że aby zdjąć oponę z felgi, potrzebujesz pomocy profesjonalisty, jesteś w dużym błędzie. Jej samodzielny demontaż jest bowiem możliwy, choć wymaga nieco umiejętności, wiedzy i zaangażowania, a często również i odpowiedniego sprzętu. To właśnie dlatego wiele osób nie decyduje się zdejmować felgi, korzystając tym samym z usług warsztatów mechanicznych i ekspertów od tego typu działań. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak ściągnąć oponę z felgi zupełnie samodzielnie, mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. 

 

Czy samodzielne zdejmowanie opony z felgi jest możliwe?

Samodzielne zdejmowanie opony z felgi jest możliwe, choć nie jest to ani łatwe, ani też bezpieczne zadanie, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nowym samochodem, czy też autem, zakupionym z oferty od skup aut Gdynia lub od osoby prywatnej. Działanie to wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, a także wiedzy i często również doświadczenia. Nic dziwnego, że w okresach przejściowych pracownicy zakładów wulkanizacyjnych mają pełne ręce roboty.

Dlaczego ściągnięcie opony z felgi nie jest prostą sprawą? Przede wszystkim dlatego, że opona mocno przylega do felgi, a więc jej zdejmowanie wymaga sporo siły. Niewłaściwe działania w tym zakresie mogą spowodować uszkodzenie opony, kończąc proces demontażu porażką. Z reguły również mało kto posiada w domu na użytek własny specjalistyczny sprzęt, umożliwiający ściąganie opony z felgi. Bez niego natomiast bardzo trudno jest podjąć takie wyzwanie.

Samodzielne ściąganie opony z felgi ma więc większy sens jedynie wówczas, gdy chcemy zdjąć komplet opon, by następnie je zutylizować. W ten sposób ewentualne uszkodzenia nie będą stanowić zagrożenia dla domowego budżetu.

demontaż opony

Jakich narzędzi należy użyć, by ściągnąć oponę z felgi domowym sposobem?

Większość osób w czasie zmiany opon decyduje się skorzystać z usług warsztatów samochodowych lub wulkanizacyjnych i wykonać demontaż w pełni profesjonalnie. Nic dziwnego, bowiem takie działania w domowych warunkach nie należą do najprostszych ze względu na fakt, że opony bardzo ściśle obejmują felgi. Nieumiejętnie przeprowadzony proces może uszkodzić felgi lub opony, o czym warto wiedzieć, zanim rozpoczniemy pracę bez fachowej pomocy.

Niektórzy chcą jednak podjąć takie wyzwanie przy pomocy prowizorycznych narzędzi, jakim jest np. podnośnik samochodowy. Taki podnośnik należy umieścić pod konkretnym kołem. Stopa podnośnika powinna być wówczas opuszczana bardzo ostrożnie, blisko krawędzi felgi. Sporą rolę w tym procesie odegra również masa samochodu. To właśnie ona będzie dociskać oponę tak, że w pewnym momencie zacznie ona samoczynnie zsuwać się z felgi, wystając coraz bardziej poza jej krawędzie. W tym momencie należy użyć łyżek do opon, zsuwając ją do końca. Nie zaleca się natomiast sięgania po inne narzędzia, które mogą rozciąć opony lub uszkodzić alufelgi.

zdejmowanie opony z felgi

Półautomatyczna montażownica a demontaż opony z felgi

Jak już wspomnieliśmy, zdejmowanie opon na ogół przeprowadzane jest w profesjonalnych zakładach przez wulkanizatora lub mechanika, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia ogumienia. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że z pomocą specjalistycznego sprzętu wyzwanie to staje się także znacznie bezpieczniejsze. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy na własny użytek posiadasz półautomatyczną montażownicę, która znacznie ułatwia demontaż opony. Zanim jednak to nastąpi, konieczne jest spuszczenie z niej nieco powietrza. Oponę odbija się następnie łyżką zbijaka, umieszczoną pod kołnierzem felgi.

W następnym etapie oponę należy nasmarować pastą montażową i umieścić na montażownicy. Teraz warto sięgnąć po ręczne łyżki, którymi podważa się krawędź opony i nakłada na ramię montażownicy. Opona obraca się tutaj do momentu uwolnienia stopki zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.

Jak nietrudno się domyślić, takie zdejmowanie opony jest zdecydowanie szybsze, ale również i bezpieczniejsze zarówno dla opon, jak i dla felg. W przypadku demontażu felg aluminiowych, na szczęki montażownicy nakłada się również nakładki ochronne. Działanie to nie jest wymagane w przypadku felg stalowych.

Zadzwoń teraz