Świadomy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że układ hamulcowy i sprawny układ jest bardzo ważny w funkcjonowaniu na drodze zarówno dla niego samego jak i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętamy podczas serwisowania auta o wymianie płynu chłodniczego, oleju silnikowego, a także o płynie do szyb. Ale czy zawsze pamiętamy o sprawdzaniu stanu klocków hamulcowych i jakości płynu hamulcowego? Nie zawsze uda nam się o tym pamiętać. Jednakże jest to niezmiernie ważne podczas użytkowania auta w życiu codziennym.
Czym są klocki hamulcowe?
Klocki hamulcowe są jednym z najbardziej podstawowych elementów układu hamulcowego w samochodach starej i nowej generacji. W swojej budowie są one oparte o hamulce tarczowe, a ich zadaniem jest zatrzymywanie samochodu, gdy jest rozpędzone poprzez zacisk klocków na tarczy obrotowej koła naszego samochodu.
Uruchamiane są po naciśnięciu pedału hamulca. Następnie po jego przyciśnięciu płyn hamulcowy wędruje do kanalików tłoku zacisku, by zatrzymać samochód, dlatego rola płynu hamulcowego jak i klocków jest bardzo istotna. Nie możemy doprowadzić, by klocki hamulcowe były zużyte. A jeśli nie pamiętamy o tym, to warto uświadomić sobie jakie są objawy zużytych tarcz hamulcowych. Wyróżnia się również różne rodzaje klocków hamulcowych, ale niezależnie od ich wykonania, należy je kontrolować i sprawdzać, czy klocki hamulcowe nie są zbyt starte. Wyróżnia się klocki:
- wykonane w półmetali, mają bardzo dobre właściwości akustyczne, nie są zbyt odporne na niskie temperatury i nie powinny być używane w produkcji samochodów ciężarowych,
- klocki ceramiczne – ciche w eksploatacji, często wykorzystywane w samochodach sportowych,
- klocki o niskiej zawartości stali – są trochę głośniejsze niż klocki ceramiczne, czy te wykonane z półmetali, ale mają większą odporność termiczną,
- klocki organiczne – to takie, które nie posiadają stali i mają ciche działanie, ponadto są dosyć popularne, ale nie powinno się ich stosować w samochodach sportowych, które osiągają dużą prędkość.
Zużyte klocki hamulcowe – wymiana
Kiedy zużyte klocki hamulcowe dają o sobie znać? Kiedy mamy do czynienia ze zmniejszoną efektywnością hamowania. Klocki hamulcowe, to elementy hamulca niezbędne do jego prawidłowego działania. Są zastosowane nie tylko w samochodach, choć to najbardziej powszechnie, ale również w rowerach i motocyklach. Klocki hamulcowe działają na zasadzie tarcia i jak można się domyślić mogą ulec bardzo szybkiemu zużyciu, co sprawia, że nadają się tylko do tego by je wymienić. Starte klocki hamulcowe, mogą przyczynić się do poważnego wypadku drogowego, dlatego to jest tak ważne, by było one sprawne.
Zużyte klocki hamulcowe, to innymi słowy zużycie materiału ściernego do poziomu około 3mm, dlatego ważne jest sprawdzanie grubości klocków hamulcowych. Przekłada się to na nie stopniowe, a drastyczne obniżenie skuteczności hamowania, co przyczynia się do wielu wypadków drogowych. Niestety efekty mogą być tragiczne w skutkach w momencie, gdy będziemy potrzebować gwałtownego hamowania i zatrzymania naszego auta.
Nie warto przeciągać wymiany zużytych klocków hamulcowych. Są one wówczas bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne i nie współpracują zresztą układu hamulcowego. Nie służy im również duży poziom wilgoci, ani sól drogowa. Mało tego zużyte klocki hamulcowe, bardzo szybko ulegają korozji, co jest niebezpieczne dla układu hamulcowego.
Objawy zużytych klocków hamulcowych
Nie ma jednego ustalonego ściśle przebiegu, po którym trzeba wymienić klocki hamulcowe. Wiadomo jedynie, że jeśli zauważymy zdecydowane zmniejszenie efektywności hamowania, należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem w celu wymiany klocków hamulcowych. Ważna jest natomiast grubość klocków hamulcowych, co można powiedzieć warunkuje wymianę zużytych klocków hamulcowych.
Gdy już dolna granica wynosi 1,5 mm i zaciski wydają metaliczny dźwięk, można śmiało się umawiać na wizytę w warsztacie, lub serwisie samochodowym. Powinniśmy przy okazji również dowiedzieć się, czy z naszymi oponami jest wszystko w należytym porządku, a następnie sprawdzić zużyte klocki hamulcowe. Do głównych objawów zużycia klocków hamulcowych należą:
- Klasyczny dźwięk zużycia klocków hamulcowych, który jest charakterystyczny, metaliczny. Można sobie wyobrazić dźwięk ocierania klocka o tarczę hamulcową.
- Zużyte klocki hamulcowe, można zauważyć również wówczas kiedy samochód podczas hamowania i jazdy „zjeżdża” bardziej na jedną stronę.
- Grubość klocków po zdjęciu kół. Jeśli nie widać rowka, który określa grubość tarcz i klocków, to oznacza, że natychmiast trzeba wymienić klocki hamulcowe na nowe.
- Pogorszenie efektywności hamowania.
- Ukazanie się kontrolki na desce rozdzielczej, mówiąca o zwróceniu uwagi na hamulce auta
Czym skutkuje przegrzana tarcza hamulcowa?
Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych w samochodzie, zaraz obok, układu chłodniczego, pasów bezpieczeństwa, silnika i wielu innych części auta, z którymi kierowcy mają do czynienia. Czym skutkuje zużycie klocków hamulcowych?
Otóż mogą to być nie tylko awarie, które powodują wymianę również tarcz hamulcowych, ale również poważne wypadki drogowe. Nie warto, zatem oszczędzać na wymianie zużytych klocków hamulcowych. Ale nie warto też przepłacać. Można zrobić wycenę i dopiero zdecydować, ważne, żebyśmy zrobili to w odpowiednim czasie. Uczestnicząc w ruchu drogowym musimy być odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych.
Jako fachowcy w branży motoryzacyjnej i skup aut Gdynia często powtarzamy, że nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie i jeśli zauważymy symptomy starcia tarcz hamulcowych, lub zużyte klocki hamulcowe, to, czym prędzej udajmy się do warsztatu lub serwisu w celu wymiany zużytych klocków hamulcowych niezbędnych układowi hamowania.