Szyby przyciemniane w samochodach to efekt tuningu samochodowego. Każdy tuning daje możliwość zwrócenia uwagi na nietypowe modele aut. Przyciąga wzrok i sprawia, że auto staje się inne niż wszystkie pozostałe. Dzięki niemu auto może wyglądać jeszcze lepiej i ciekawiej, a dla samego właściciela tuningowanego samochodu to nie tylko frajda, ale często zmiana funkcjonalna. Podobnie jest z przyciemnianiem aut. Jest to efekt, który możemy osiągnąć tuningując auto.
Po co przyciemniać szyby w samochodzie?
Przyczyn, dla których właściciele aut zmieniają szyby na ciemniejsze jest wiele i są różne. Dla niektórych to tylko efekt wizualny i estetyczny, natomiast duża cześć kierowców decydujących się na tego typu tuning w samochodzie ma na myśli zasłonięcie się przed innymi, lub na ich decyzję mają wpływ promienie słoneczne wpadające do auta. Chcąc je ograniczyć, kierowcy przyciemniają szyby w swoich samochodach. Wówczas do kabiny samochodu wpada dużo mniej promieni słonecznych, a jak wiadomo wszem i wobec – jest to korzystne dla naszego wzroku i skóry.
Ponad to dzięki temu, że mamy przyciemnione szyby kabina nagrzewa się wolniej, a to sprawia, że jazda jest o wiele bardziej komfortowa. Kolejną przyczyną dla której przyciemniamy szyby, to intymność, niekiedy nie chcemy być widoczni w swoim aucie, lub niekoniecznie chcemy, by wszyscy inni kierowcy widzieli co transportujemy i ile rzeczy, ze sobą wieziemy. Ponad to należy wspomnieć o bezpieczeństwie. Ciemna folia na przednią szybę, może uchronić nas przed wypadkiem, ponieważ zapobiega ona przedostawaniu się odłamków szkła do wnętrza samochodu. Folia hamuje rozbite szkło, nie rozpryskuje się ono w całej kabinie podczas wypadku.
Wady i zalety przyciemniania szyb
Jak każdy tuning samochodu, tak samo przyciemnianie szyb ma swoje wady i zalety. Podobnie jest z tłumikiem, wyposażeniem wnętrza i różnymi innymi zabiegami związanymi z naszym autem. W przypadku przyciemniania szyb, mają one swoje wady i zalety również. Do zalet przyciemniania szyb należą:
- bezpieczeństwo,
- zachowanie intymności i prywatności,
- ochrona przed złodziejami,
- zmniejszenie nagrzewania się kabiny samochodu auta.
Do wad, które często są wymieniane przy zakładaniu folii na przednią szybę należą:
- pogorszenie widoczności widzenia, choć jest to kwestia indywidualna,
- wolniejsze nagrzewanie się auta zimą,
- folie służące do przyciemniania szyb, gorszego typu zmieniają swój kolor i blakną.
Jak usunąć przyciemniane szyby w samochodzie?
Oto jest pytanie. Jak można usunąć przyciemniane szyby w samochodzie? Jeśli chcemy się pozbyć starej, nieestetycznej już folii do przyciemniania szyb w samochodzie możemy ją usunąć używając podstawowych narzędzi, czyli nożyka lub profesjonalnej chemii. Sposobów jest kilka i oto kilka z nich:
- przyciemniane szyby w samochodzie, możemy usunąć za pomocą nożyka, zdzierając nałożoną wcześniej folię. Sposób ten jest dość pracochłonny i wymaga od nas precyzji. Wymaga również dużo siły. Najlepiej jest naciąć folię w miejscu gdzie pojawił się pęcherzyk, lub jeśli go nie ma naciąć ostrym nożykiem, lub żyletką brzegi folii. Następnie należy ściągnąć folię i umyć i wysuszyć okno.
- Jak jeszcze można usunąć folię z szyb? Otóż, można udać się również do serwisu, gdzie zajmą się tym profesjonaliści. Wówczas możemy oddać auto w ręce kogoś kto ma doświadczenie i nie martwić się, że coś poszło nie tak jak byśmy tego chcieli.
- Nagrzewnica – to kolejne narzędzie, dzięki któremu usuniemy folię z szyb w naszym aucie. Ciepłe powietrze obkurczy folię i osłabi klej, następnie można już o wiele łatwiej zdjąć folię.
- Profesjonalna chemia, która może pomóc nam w usuwaniu folii z szyb w aucie. Są to preparaty zmiękczające, które znacznie ułatwią proces zdejmowania ciemnej folii. Preparaty mają za zadanie zmiękczyć folię. Należy wówczas wykonać krok po kroku, co zaleca producent i postępować według zaleceń.
Oklejanie szyb folią przyciemniającą samo w sobie nie jest trudne, tak jak jej zdejmowanie. Pamiętajmy jednak, że nie każda szyba jest odpowiednia do każdej folii, warto zaradzić się wówczas jakiegoś znajomego mechanika, która folia będzie pasowała do naszego auta. Można również udać się do skupu aut Gdynia i zapytać o samochód, który koniecznie będzie miał przyciemniane szyby. Profesjonalna obsługa skupu chętnie doradzi w doborze auta. W skupie aut Gdynia można również sprzedać auto z przyciemnianymi szybami. Jeśli chcemy się już pozbyć tuningowanego auta, jak najbardziej możemy przyprowadzić go do skupu i zapytać o wycenę.
Nakładanie folii przyciemniające w trzech krokach!
Do narzędzi, których potrzebujemy by przyciemnić szybę w samochodzie należą opalarka, rakle, nożyki do folii, a także ściągaczka do wody i płyn do aplikacji folii. Jest to dość prosta czynność, którą możemy wykonać samodzielnie na własnym podwórku, aczkolwiek warto udać się z tym do specjalisty. Pierwszym krokiem jest krok podstawowy, a mianowicie czyszczenie i odtłuszczanie szyby. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie chcemy, by pod szybą znajdowały się jakieś pyłki, oraz ślady palców.
Następnie można przejść do użycia płynu, który znacznie ułatwi nam dopasowanie folii do powierzchni szyby. Przed nałożeniem folii konieczne jest przygotowanie formatu folii pod wymiar szyby. Najlepiej przygotować ją używając większego kawałka folii i obkurczając za pomocą nagrzewnicy do rozmiaru szyby. Następnie należy raklować ruchem zewnętrznym i pozbyć się zagnieceń. Zapobiegnie to również powstawaniu pęcherzyków. Ostatnim krokiem jest nakładanie foli na szybę. To ważny krok, ponieważ tutaj nakładamy folię i jest to krok ostateczny. Szkło należy wyczyścić i spryskać wodą, następnie odkleić folię od nakładki z zabezpieczonym klejem i nakleić precyzyjnie formatkę na szybę. Należy również pozbyć się wszelkich zagnieceń i bąbelków z powietrzem.