Właściwe przechowywanie opon zimowych czy letnich to niezwykle istotne zagadnienie. Dlaczego? Bo nieumiejętne ich magazynowanie może doprowadzić do zniszczeń, które wyeliminują możliwość ich dalszej eksploatacji. Tym, którzy planują zmianę ogumienia podpowiadamy, jak przechowywać opony samochodowe, by móc bezpiecznie użytkować je w kolejnych sezonach.

Dlaczego warto odpowiednio przechowywać opony?

Opony wielosezonowe nie cieszą się dużym zaufaniem wśród polskich kierowców. Większość z nich korzysta z opon zimowych i letnich, zmienianych sezonowo w zależności od warunków atmosferycznych. Takie opony zakładane są zarówno do nowszych samochodów, jak i nieco starszych modeli, wybranych z oferty skup aut Gdynia.

Sezonowa wymiana opon rodzi z kolei konieczność przechowywania nieużywanego aktualnie kompletu. W tym kontekście warto podkreślić, że przechowywanie opon wymaga odpowiednich warunków. Jeśli nie zostaną one spełnione, opony mogą zdeformować się i ulec poważnym uszkodzeniom, przez co nie będą one mogły być eksploatowane w kolejnym sezonie, co z kolei naraża kierowcę na dodatkowe koszty, które w przypadku opon mogą być bardzo wysokie. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak magazynować opony, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przechowywaniem opon letnich, czy też zimowych.

przechowywanie opon

Jak przechowywać opony samochodowe?

Zanim ogumienie trafi do warsztatu, garażu, piwnicy, na balkon czy do innego magazynu, należy odpowiednio przygotować opony. Przede wszystkim warto więc dokładnie je umyć i wysuszyć, usuwając przy tym drobne kamienie, które utknęły między klockami bieżnika. Każda opona powinna również zostać zabezpieczona specjalnym środkiem konserwującym. Taka konserwacja konieczna jest zwłaszcza w przypadku opon letnich. Jeśli będziemy przechowywać opony z felgami, konieczne jest dokładne oczyszczenie również i tego fragmentu, zabezpieczając go następnie przed korozją.

Największym błędem kierowców jest przechowywanie opon, umieszczonych na stosie – jedna na drugiej. Niestety, takie działanie zdarza się bardzo często. Pozwala ono co prawda zaoszczędzić nieco miejsca, jednak niesie ze sobą poważne zagrożenie dla ogumienia, zwłaszcza tego, znadjującego się na samym spodzie. Pod wpływem nacisku, guma może bowiem odkształcić się. Z tego samego względu nie zaleca się wieszać opon na haku. Takie haki do wieszania opon sprawdzają się wyłącznie w przypadku, gdy przechowujemy opony z felgami, nie zaś same opony.

Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie składowanie opon w pozycji pionowej – jedna obok drugiej. Jak wiadomo, nie wszyscy mają odpowiednią przestrzeń do takiego przechowania opon. Wystarczy jednak inwestycja w specjalne stojaki na opony, wieszane na ścianie, by stworzyć idealną przechowalnię. Opony muszą być również obracane po ok. miesiącu, by zminimalizować ryzyko ich odkształcenia się.

Jak zadbać o optymalne warunki do przechowywania opon?

Wiesz już, że ogumienie należy przechowywać w odpowiedni sposób. Bardzo ważne będzie tutaj odpowiednie ustawienie opon, dzięki któremu nie odkształcą się one w wyniku intensywnego nacisku. Niezwykle istotnym zagadnieniem będzie jednak również stworzenie odpowiednich warunków, w których będzie można pozostawić ogumienie na cały sezon.

Przede wszystkim należy podkreślić, że magazynowany komplet opon nie może mieć kontaktu z płynami eksploatacyjnymi, smarami czy środkami chemicznymi, takimi jak benzyna czy rozpuszczalnik. Opony i felgi – dla bezpieczeństwa – należy również trzymać z daleka od wszelkich źródeł ciepła. Mowa tutaj nie tylko o piecu, ale również i o rurach centralnego ogrzewania. Nadmierne ciepło może bowiem doprowadzić do ich odkształcenia, przez co nie będą nadawać się do użytku.

Co więcej, opony należy przechowywać w suchym, pozbawionym wilgoci miejscu w garażu lub piwnicy. Takie opony nie powinny być narażone na nadmierne nasłonecznienie. Warto wiedzieć bowiem, że gdy opony leżą na słońcu, proces ich starzenia się przebiega znacznie szybciej, co skraca ich żywotność, pogarszając znacznie stan opon. Należy podkreślić jednocześnie, że przechowywanie opon letnich na mrozie jest możliwe jedynie wówczas, gdy znajdują się one w pomieszczeniu i są w odpowiedni sposób ułożone, o czym wspomnieliśmy już nieco wcześniej. Dodatkową ochronę będzie stanowić tutaj odpowiednia konserwacja opon letnich, dzięki której staną się one odporniejsze na zróżnicowane warunki atmosferyczne.

Zadzwoń teraz