Jeśli choć raz w życiu mieliśmy okazję zmagać się z odkręcaniem zapieczonej śruby, to wiemy, jaki to uciążliwy i żmudny proces, by ja odkręcić. Czasem nie wystarcza jedno podejście. Wszystko w zależności od tego jak bardzo śruba jest zapieczona. Najczęściej zdarzają się takie zapieczone śruby w kole, lub maszynach rolniczych, a także mogą się przytrafić właściwie w każdej maszynie lub pojeździe mechanicznym. Co zrobić i jak odkręcić zardzewiałe śruby, a także jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy poniżej.
Kłopot z odkręceniem wyrobionej lub zapieczonej śruby
Każdy, kto choć raz miał do czynienia z pojazdem mechanicznym pokrytym rdzą, widział również zapieczone śruby. Usunięcie zardzewiałej śruby, lub jej odkręcenie niekiedy przyprawia o nadmierne poty. Jest bowiem, bardzo ciężkie nawet dla osiłków. Jak odkręcić zapieczone śruby, lub inne nakrętki? Wbrew pozorom sposobów jest kilka i da się to zrobić, choć okupione to jest często poświęconym czasem i cierpliwością. Najczęściej, przyczyną zapieczonych śrub jesteśmy my sami, lub mechanicy. Niestety popełniamy błędy w takich przypadkach i zapieczone śruby są często wynikiem zaniedbań. Przyczynami zapieczenia się śrub i nakrętek są:
- używanie źle dostosowanego klucza
- dokręcanie na siłę
- rzadkie serwisowanie
- brak smarowania i natłuszczania gwintów
Te i inne powody są przyczynami zapieczenia śrub i naszej walki z ich odkręceniem. Po odkręceniu śrub, niektóre z nich nie nadają się do ponownego zakręcenia. Gwinty są już przegryzione przez rdzę, nie będą trzymać śruby, lub same śruby są na tyle zniszczone, że pozostaje nam je tylko usunąć. Do tego celu najlepiej użyć wiertarki i rozwiercić śrubę. Musimy jednak mieć na względzie, że nie użyjemy jej już ponownie. Rozwiercona śruba nie jest nam już do niego przydatna. Przy usuwaniu w ten sposób śruby, należy uważać, żeby nie przewiercić innych elementów, ponieważ te następnie należy tylko oczyścić i nałożyć nową śrubę.
Odkręcanie wyrobionej śruby
Istnieje kilka sposobów odkręcania śruby, które są sprawdzone i polecane przez mechaników i posiadaczy przydomowych warsztatów czy garaży. Niekiedy potrzeba wiele siły i wielu metod, by zapieczona śruba poddała się naciskom. Ilość narzędzi użytych do odkręcenia wyrobionej śruby, zależy od tego jak bardzo jest wyrobiona i z jaką śrubą mamy do czynienia. Oto kilka sposobów:
Odkręcenie wyrobionej śruby: Pomysł 1 – ostukiwanie zardzewiałej śruby.
Ostukiwanie zardzewiałej śruby, może okazać się naprawdę skutecznym sposobem na odkręcenie jej. Jeśli mamy już odpowiednio dobrany klucz i mocujemy się z nim już dosyć długo, to nie powinniśmy już dłużej próbować, bo możemy utrącić śrubę. Należy ją jedynie ostukać, a także trzpień z gwintem, ale tak by nie uszkodzić całości. Ostukanie śruby, ma za zadanie poluzować ją i wytrącić rdzę.
Odkręcanie wyrobionej śruby: Pomysł 2 – odpowiednie narzędzia.
Właściwie powinien być to pierwszy sposób na odkręcenie wyrobionej, lub zardzewiałej śruby w samochodzie. Należy bowiem, sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Większość z nas sięga po klucze płaskie, jednakże niektóre śruby są tak zapieczone, że nie można ich okręcić takim kluczem i wręcz można go wyłamać pod użyciem siły. Za to klucz nasadowy będzie idealnym rozwiązaniem. Najlepsza metodą kręcenia takim kluczem, jest kręcenie raz w lewą raz w w prawą stronę. Jeśli nadal mamy trudności z odkręceniem zapieczonej śruby użyjmy młota, wówczas zwiększymy dynamikę działania klucza nasadowego.
Odkręcanie wyrobionej śruby imbusowej: Pomysł 3 – użycie klucza TORX.
Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Skuteczny tutaj będzie torx. Jest to łagodny sposób na odkręcenie śruby. Torx, to imbus gwiazdkowy, który skutecznie może odkręcić wyrobioną śrubę. Klucz ten nie jest zbyt drogi w zakupie, bo kosztuje już nawet do 10 zł. Różni się on od zwykłego imbusa tym, że posiada gwiazdkę na końcu, która dzięki ząbkom zakleszcza się na krawędziach w otworze śruby imbusowej. Wyrobiona śruba imbusowa to nie lada wyzwanie. Ale odkręcenie jej kluczem imbusowym torx znacznie ułatwia ten proces. Jeżeli natomiast nie uda nam się odkręcić wyrobionej śruby torxem, można jeszcze spróbować wbić go młotkiem, ale musimy wtedy użyć torxa większych rozmiarów. Jego zwężenie na końcu sprzyja rozluźnieniu śruby.
Odkręcanie wyrobionej śruby: Pomysł 4 – podgrzewanie.
Jak odkręcić wyrobioną śrubę, lub nakrętkę? Jest jeszcze metoda na podgrzewanie. Co to znaczy? Oznacza to użycie specjalnego palika do podgrzewania, dzięki któremu bez trudu można wyjąć śrubę z materiału. Przy użyciu palnika ważna jest precyzja, ponieważ może dojść do zniszczenia elementów. Zdecydowanie taki palnik może pomóc przy zapieczonych śrubach w kole.
Co robić, gdy wszystkie pomysły zawiodły?
Gdy wszystkie sposoby na zapieczone śruby zawiodły, a my już mamy dość nieudanych prób odkręcania śrub i nakrętek, możemy jeszcze zastosować środki chemiczne. Chyba w każdym garażu znaleźć można taki specyfik jak WD40. Jest to spray bardzo popularny, który ułatwia odrdzewianie. Jest to spray penetrujący, który zdecydowanie ułatwi odkręcenie zapieczonej śruby.
Jest kilka metod na odkręcenie śruby imbusowej, ale z preparatami takimi jak nafta lub WD40 może pójść nam znacznie szybciej. Wystarczy popsikać nimi śrubę w miejscu gwintu, a po kilku minutach spróbować ją odkręcić. Środek ten trafia w szczeliny gwintowe i zmiękcza je. Po użyciu preparatu zazwyczaj nie ma większych problemów z wykręceniem śruby.
Pamiętajmy jednak, że jeśli jesteśmy w obliczu wściekłości i nasz stary samochód przyprawia nas o zmartwienie, a każda jego zardzewiała śruba przypomina nam o jego przebiegu i awariach…nie czekajmy długo. Sprzedajmy swoje auto do skupu aut Gdynia. Jest to miejsce, gdzie sprzedać możemy każde auto. Nie musimy go naprawiać, ani wymieniać specjalnie śrub w kole. Skup aut Gdynia odkupi auto takie, jakim jest i zapłaci za nie najwyższą cenę w regionie. Kiedy wszystkie metody zawiodą, to właśnie skup aut Gdynia służy pomocą.