DPF jest pojęciem znanym praktycznie każdemu posiadaczowi samochodu z silnikiem diesla, który został wyprodukowany po 2000 roku. Wtedy to, z dbałości o ekologię, zaczęto wyposażać silniki wysokoprężne w specjalne filtry cząsteczek stałych. Dzięki nim emisja tych związków do powietrza została skutecznie ograniczona. Niemniej jednak istnieje pewien minus dla właścicieli pojazdów poruszających się szczególnie po mieście – to awaria filtra cząstek stałych. Co zatem robić, aby nie dopuścić do uszkodzenia oraz jak dbać o DPF? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie spróbujemy wyjaśnić to zagadnienie.

Co to takiego filtr DPF?

Elementem, który sprawia bardzo dużo kłopotów współczesnym kierowcom, to filtr DPF. Jego zadanie polega na wyłapywaniu i redukowaniu rakotwórczych cząsteczek sadzy, które znajdują się w spalinach. Teoretycznie proces ten nie powinien być wyczuwalny, ponieważ dym wydobywający się z układu wydechowego zamienia się z czarnego w jasny. Efekt ten jest zamierzony i wpływa pozytywnie na środowisko. Jak jest więc rola filtra i DPF co to jest?

Zacznijmy od tego, że znajduje się on w układzie wydechowym silnika wysokprężnego lub benzynowego. Porowate ścianki filtra zmuszają sadzę, aby się na niej osadzała i w ten sposób nie wydostawała się poza układ. Jednak z biegiem czasu w filtrze osadzają się cząsteczki stałe, które zapychają cały filtr. Osadzone substancje wypalają się przy temperaturze około siedmiuset stopni Celsjusza. Taką temperaturę ciężko osiągnąć w warunkach miejskich, dlatego tak często zapychają się suche filtry.

Specjaliści uważają, że raz na jakiś czas należy “przepchać” filtr DPF na trasie, aby nie ulegał uszkodzeniom. Czy słusznie? Miejskie użytkowaniu pojazdu z filtrem cząsteczek stałych niszczy go. Co do tego zgodni są wszyscy fachowcy ze skup aut Gdynia, którzy doskonale znają się na eksploatacji filtrów DPF. Kilkanaście minut szybszej jazdy na trasie sprawi, że mechanizm się “przewietrzy”.

Filtr DPF do Audi TDI

Co niszczy filtr DPF?

Każdy właściciel Diesla doskonale wie, że DPF w samochodzie łatwo zniszczyć. Można jednak wydłużyć czas jego działania. Zatem jak dbać o filtr DPF? Zatykanie filtra cząsteczek stałych jest naturalnym procesem, który jest przewidziany zarówno przez konstruktorów pojazdów, jak i projektantów. Jego skłonność do uszkodzeń wynika z budowy urządzenia, który składa się z dużej ilości cienkich kanałów, które są pokryte węglikiem krzemu.

Wkład filtrujący z wyglądu przypomina plaster miodu, którego przewody są z jednej strony zaślepione. Uniemożliwia to cząstkom stałym wydostanie się z wnętrza. Ściany filtra DPF nie są gładkie, co również uniemożliwia zachowaniu czystości. Wszystko to sprawia, że filtr cząsteczek stałych zapycha się wytworzoną sadzą. Dość znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do niszczenia filtra jest styl jazdy. Każdy, kto wie, jak jeździć z DPF, żeby go nie uszkodzić, powinien przestrzegać kilku prostych zasad.

Mimo że urządzenie to potrafi samo się zregenerować, to nie zawsze warunki są ku temu sprzyjające. Aby zniwelować nagromadzone zanieczyszczenia, konieczne jest wyruszenie w dłuższą trasę poza miastem, aby uzyskać wyższe obroty. Dzięki temu układ napędowy rozgrzeje się, a co za tym idzie wypali sadzę. Oprócz częstej jazdy po mieście DPF filtr może zapchać się na skutek użycia nieodpowiedniego preparatu czyszczącego. Ponadto istnieje szereg czynników, które przyczyniają się do uszkodzeń filtra DPF. Należą do nich między innymi:

  • wszelkie awarie układu wtryskiwaczy,
  • tankowanie oleju napędowego o niskiej jakości,
  • stosowanie niesprawdzonego oleju napędowego,
  • uszkodzenie turbosprężarki,
  • zanieczyszczenie filtra powietrza.

Jeśli nie wiesz, jak dbać o DPF, musisz regularnie serwisować pojazd, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Można również samodzielnie wyczyścić sprzęt. O DPF jak dbać, przeczytać można poniżej.

filtr dpf

Jak samodzielnie wyczyścić filtr DPF?

Przeszukując strony internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak dbać o DPF, trafimy na wiele artykułów. Według autorów tekstów proponowane przez nich metody należą do skutecznych. Jak więc odpowiednio przeczyścić filtr cząsteczek stałych w warunkach domowych? Najprostszym sposobem jest użycie środka do czyszczenia filtra DPF.

Niemniej jednak metoda ta nie należy do przynoszących długotrwałe efekty, ponieważ filtr, w którym znajdzie preparat zapcha się na nowo. Płyny tego rodzaju nie usuwają sadzy, dlatego inny sposób to umycie filtra myjką ciśnieniową. Czy warto tego spróbować?

Znane są przypadki uszkodzenia filtra pod zbyt wysokim ciśnieniem myjki. Warto więc oddać filtr cząsteczek stałych w ręce fachowców, którzy oczyszczą filtr profesjonalnie, a wspomniane metody traktować jako profilaktyczne działanie.

układ wydechowy

Objawy awarii filtra cząsteczek stałych

O filtr DPF opinie są jednoznaczne – z biegiem czasu ulega on uszkodzeniu. Filtr sadzy oczyszcza się mniej więcej co pięćset kilometrów jazdy po mieście i tysiąc pięćset w trasie. W zależności od tego, na jakiej drodze aktualnie się znajdujemy, objawy będa mniej lub bardziej widoczne. Na drodze miejskiej chwilowe zużycie paliwa, może zostać zwiększone, a w samochodach, które posiadają wskaźnik ciśnienia doładowania, można zauważyć wzrost.

Ciekawym spostrzeżeniem kierowców jest szarpanie podczas przyspieszanie i zapach spalin wyczuwalny podczas postoju. Do najważniejszych i najbardziej odczuwalnych objawów awarii filtra cząsteczek stałych zalicza się:

  • obniżoną moc silnika,
  • włączenie się trybu awaryjnego pracy silnika,
  • zwiększona ilość spalin,
  • większe spalanie paliwa,
  • rozcieńczanie ropą oleju silnikowego,
  • utrata parametrów oleju silnikowego,
  • kontrolka świec i lampka ostrzegawcza DPF Check
  • błędy w pamięci

Zapchanie filtra cząsteczek stałych objawia się różnymi sygnałami. Jak widać, nie zawsze musi to być zapalenie się kontrolnej lampki. Czasem niepokojącym objawem może być mniejsza moc silnika, co każdy kierowca powinien zauważyć, dlatego warto być czujnym. Pomoże to uniknąć wielu niespodziankom, które mogą się okazać przykre w konsekwencjach.

Zadzwoń teraz