Każdy kierowca wie, że należy wymieniać płyny w swoim samochodzie, aby ich obieg był zrównoważony, a komponenty auta działały sprawnie. Wiemy jak ważny jest olej silnikowy, wiemy również o płynie do spryskiwaczy, ale jak często dokonujemy wymiany płynu chłodniczego i hamulcowego? Zapomniane płyny, o których mowa, mogą sprawić nam trochę kłopotu. Nasz skup aut Gdynia przygotował krótki i rzeczowy poradnik o płynach eksploatacyjnych.

dolewanie płynu hamulcowego

Skutki braku wymiany płynu chłodniczego

Niestety okazuje się, że wymiana płynu hamulcowego i chłodniczego jest prawie równie ważna jak wymiana oleju silnikowego. Płyn chłodniczy, to trzeci zaraz po oleju silnikowym płyn, który należy uzupełniać i sprawdzać w samochodzie. Brak wymiany płynu hamulcowego, lub chłodniczego może być opłakane w skutkach. Co nam grozi jeśli nie wymienimy płynu chłodniczego na czas? Brak i zaniedbanie płynu hamulcowego, lub chłodniczego, może doprowadzić do poważnych skutków ubocznych w naszym samochodzie. Niektóre ze skutków to:

  • w najgorszym wypadku uszkodzenie chłodnicy
  • stary płyn doprowadza do korozji wewnętrznego układu chłodniczego
  • znacznie obniża to skuteczność ogrzewania i chłodzenia wnętrza auta
  • znaczne pogorszenie komfortu użytkowania samochodu
  • blokowanie termostatów i elektrozaworów
  • uszkodzenie pompy wodnej

Tego rodzaju uszkodzenia mogą pojawić się w każdym aucie, więc należy sprawdzać je we wszystkich samochodach, niezależnie od marki czy rocznika. Jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, to zróbmy to już dziś. Jeśli nie wiemy, jak wymienić płyn chłodniczy, warto skonsultować się z mechanikiem lub serwisem swojego auta, który wie, jak wymienić płyn chłodniczy.

Ważna jest również informacja, jaki płyn chłodniczy dolać do układu. W każdej instrukcji samochodowej jest informacja, jaki płyn jest zalecany przez producenta. Dolewanie płynu chłodniczego nie jest skomplikowane, ponieważ można zrobić to samodzielnie w miejscu, gdzie się wlewa płyn chłodniczy, ale należy mieć na względzie to, że należy dolewać wyłącznie tan sam płyn do układu.

Jedynie w przypadkach nagłych, gdzie zapomnieliśmy o wymianie płynu chłodniczego dojdzie na trasie do awarii, możemy wlać wodę destylowaną. Należy unikać zwykłej wody, aby nie pozostawiła osadów i kamienia we wnętrzu układu. Jeśli zastanawiamy się, gdzie się wlewa płyn chłodniczy, to jest to miejsce pod maską samochodu, oznaczone najczęściej żółtym pokrętłem oraz dłonią z wiatrakiem, lub falami zimna.

zbiorniczek z płynem hamulcowym

Płyn hamulcowy – wymiana, czy to skomplikowane?

Wymiana płynów w samochodzie jest niezwykle ważna, w tym płynu hamulcowego. Zastanowić się można, co ile wymienić płyn hamulcowy, oraz w jaki sposób to zrobić? Ciecz eksploatacyjna, jaką jest płyn hamulcowy, jest równie ważna jak inne w obieg naszego samochodu. Można to potraktować jak „krwioobieg”, jeśli wszystko jest zadbane w naszym krwioobiegu, nie musimy się martwić o zdrowie. Podobnie jest w przypadku płynów hamulcowych, które spełniają kluczową rolę w obiegu. Płyn hamulcowy spaja pompę hamulcową z hamulcem.

Jak wiemy, hamowanie jest absolutnie najważniejsze w kwestii bezpieczeństwa i muszą one działać sprawnie, by nie stanowić zagrożenia na drodze dla siebie i innych. Płyn hamulcowy ma za zadanie regulować ciśnienie w układzie hamulcowym, dlatego wymiana płynu hamulcowego jest tak ważna. Co może powodować niski poziom płynu hamulcowego? Otóż sprawia to, że hamowanie jest dużo wolniejsze i słabe. Nie jesteśmy, zatem w stanie w sytuacji, gdy tego potrzebujemy odpowiednio szybko zareagować podczas jazdy.

Na przykład podczas kolizji czy wtargnięcia rowerzysty, czy pieszego w niespodziewanym momencie. Jest wiele takich sytuacji, gdzie sprawny hamulec jest niezbędny. Ważną informacją jest również to, że płyn hamulcowy ulega starzeniu się i wymiana płynu hamulcowego jest konieczna, ponieważ traci on swoją żywotność. Ciecz, jaką jest płyn hamulcowy jest dość łatwa w wymianie, ale będzie ku temu potrzebować pomocy drugiej osoby. Zacząć należy od tego, że przy wymianie płynu hamulcowego nie należy pozbywać się całej ilości płynu, ale należy stopniowo go uzupełniać, a także dobrze byłoby, by był tej samej klasy co poprzedni płyn hamulcowy.

Wlewamy płyn w odpowiednim kierunku, aż stanie się w jednolitym kolorze, musimy również prosić drugą osobę, o to by naciskała kilkukrotnie pedał hamulca. W tum przypadku, jest to dużo trudniejsza czynność niż w wymianie płynu chłodniczego, dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni naszych umiejętności, powinniśmy się udać do mechanika, lub serwisu samochodowego.

wymiana płynu w chłodnicy

Co ile wymieniać płyn chłodniczy i hamulcowy?

Wiemy już jak ważne jest chłodzenie i sprawny układ hamulcowy dla nas kierowców, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Powinniśmy się, zatem, jeszcze dowiedzieć, co ile wymieniać płyn chłodniczy, aby nie doszło do awarii chłodnicy i co ile wymieniać płyn hamulcowy, by hamulce działały cały czas sprawnie. Z upływem czasu, wszystkie te płyny zużywają się, tracą na wartości, dostają wilgoci i my, jako kierowcy mamy obowiązek o te płyny zadbać.

Płyn chłodniczy wymieniamy średnio, co dwa lata, ale oczywiście każdy producent danego auta rozpatruje te kwestie indywidualnie. Jeśli natomiast chodzi o płyn hamulcowy, to musimy również obserwować, jak działają nasze hamulce, jeśli jego działanie słabnie, to znaczy, że czas na wymianę płynu hamulcowego i to szybko. Zróbmy to nim będzie za późno, szczególnie ze względów bezpieczeństwa. Brak wymiany płynu hamulcowego może doprowadzić do korozji całego układu.

odpowietrzanie hamulcy

Dlaczego warto wymieniać płyny w samochodzie?

Jest wiele kwestii, dla których warto wymienić płyny na odpowiednie i nie oszczędzać. Jeśli zaoszczędzimy na płynach, możemy stracić na częściach i komponentach. Oto kilka powodów, dla których warto wymienić płyny regularnie:

  • uniknięcie rdzy w układach
  • odpowiednie działanie układów chłodniczego i hamulcowego
  • brak wymian części
  • brak kosztownych wizyt u mechanika
  • nieduży koszt wymiany płynów
  • wymianę płynów samochodowych można wykonać samodzielnie.

Te i inne powody sprawiają, że możemy i powinniśmy wymieniać płyny w samochodach regularnie, kiedy tylko przyjdzie taka potrzeba.

Zadzwoń teraz