Samochody bardzo często wykorzystywane są do transportu różnych przedmiotów. Dzieje się tak po większych zakupach w sklepach budowlanych czy też w trakcie przeprowadzki. Zanim jednak wyruszysz w trasę załadowanym pojazdem, warto dowiedzieć się, ile może wystawać ładunek podczas transportu i jak prawidłowo go oznaczyć, by nie zostać ukaranym dotkliwym mandatem. Podpowiadamy więc, ile może wystawać ładunek z naczepy, samochodu osobowego czy dostawczego busa.
Ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu – przepisy
To, ile może wystawać ładunek z samochodu, uzależnione jest od jego rodzaju. Reguluje to ustawa Prawo o ruchu Drogowym z 20 czerwca 1997 r. Decydując się na taki przewóz, należy pamiętać o kilku istotnych aspektach, determinujących jego bezpieczeństwo, niezależnie od tego, czy będzie on wykonywany przy pomocy nowego samochodu czy też auta, zakupionego w skup aut Gdynia.
Przede wszystkim ładunek przewożony w samochodzie powinien być odpowiednio zabezpieczony. Służą temu specjalistyczne pasy lub gumy, umożliwiające bezpieczne mocowanie. Co ważne, ładunek, niezależnie od gabarytów, nie może ograniczać widoczności kierującemu pojazdem, ale również i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Zgodnie z przepisami, dotyczącymi przewożenia ładunków, pojazd nie może mieć również zasłoniętych świateł ani tablic rejestracyjnych, a masa ładunku powinna być rozłożona tak, by nie wpływał on negatywnie na przyczepność samochodu oraz na jego sterowność. Jak widać, transport przedmiotów nie ogranicza się wyłącznie do wiedzy o tym, ile może wystawać towar poza obrys samochodu, ale obejmuje również konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.
Ile może wystawać ładunek za tylną klapą ciężarówki i samochodu osobowego?
To, jak duży może być ładunek wystający z tyłu pojazdu, zależy w znacznej mierze od rodzaju danego auta, co uwzględnione zostało we wspomnianej już ustawie Prawo o ruchu drogowym.
Ile może wystawać ładunek z samochodu osobowego?
Przewożenie ładunku w samochodzie osobowym musi być zgodne z następującymi przepisami:
- jeśli ładunek przewożony jest na dachu samochodu, nie może on wystawać więcej, niż 2 m od tylnego obrysu samochodu, 1,5 m od siedzenia kierującego pojazdem, a także 0,5 m od przedniego obrysu,
- jeśli ładunek przewożony jest w kabinie, wystając częściowo przez bagażnik, nie może on odstawać od auta na długość większą, niż 2 m.
Ile może wystawać ładunek z samochodu dostawczego?
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku transportu ładunków busem. Jeśli szerokość pojazdu przekracza 2,55 m, dopuszczalny ładunek nie powinien być szerszy, niż 3 m.
Ile może wystawać ładunek z przyczepy?
Jak się okazuje zespół pojazdów, czyli ciągnik siodłowy z naczepą, podlegają identycznym przepisom, jak busy i samochody osobowe. Tak więc ładunek nie może:
- wystawać z przodu pojazdu więcej, niż 0,5 m,
- wystawać więcej, niż 2 m poza obrys samochodu dostawczego czy ciężarowego z tyłu pojazdu,
- wystawać więcej, niż 23 cm z boku auta.
Wyjątek dotyczy natomiast przewozu drewna. Jego maksymalne wystawanie poza obrys samochodu wynosi 5 m.
Jak oznakować przewożony ładunek?
Wiesz już, że ładunek może wystawać poza obrys auta w ściśle określonych wartościach. Powinien być on również dokładnie oznaczony, dzięki czemu inni kierowcy będą wiedzieć, że poza obrys pojazdu wystają inne przedmioty.
W przypadku przewożenia ładunku, do oznaczenia używa się na ogół chorągiewek – czerwonej i pomarańczowej. Takie stosuje się w autach osobowych i przyczepkach samochodowych. Inne oznaczenia pojazdu z ładunkiem to białe i czerwone pasy oraz sygnalizacja świetlna. Jak prawidłowo oznaczyć wystający ładunek?
Ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką w kolorze czerwonym, której wielkość nie może być mniejsza, niż 50 cm2. Po bocznej stronie pojazdu lub ładunku powinny znaleźć się z kolei dwa białe i dwa czerwone pasy.
Wspomnieliśmy już, ile może wystawać ładunek za tylną klapą ciężarówki. Również i on powinien być odpowiednio oznaczony. W tym celu stosuje się z kolei pomarańczową chorągiewkę o minimalnej powierzchni 50 cm2. Oznakowanie ładunku, wystającego z tyłu pojazdu, wygląda nieco inaczej w samochodach osobowych. W tym przypadku stosuje się bowiem chorągiewkę w kolorze czerwonym.
Pomarańczową chorągiewkę umieszcza się również na ładunku, wystającym z boku auta. W przypadku gęstej mgły, należy zadbać także o czerwone światło, skierowane na ładunek oraz o odblask w tym właśnie kolorze, stanowiący ważne oznakowanie wystającego ładunku przy niedostatecznej widoczności.