Czy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów i czy taka wymiana jest w ogóle możliwa? To pytanie z pewnością zadają sobie posiadacze wielu aut. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym omówimy metody wymiany oleju w skrzyni biegów, podpowiemy, jak dobrać odpowiedni olej oraz określimy, co jaki czas warto przeprowadzać taką wymianę.
Czy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?
Olej w skrzyni biegów należy wymieniać regularnie. Jest to niezależne od tego, czy zakupiliśmy samochód z oferty od skup aut Gdynia, czy też skorzystaliśmy z ogłoszenia prywatnego właściciela na popularnym portalu, czy w końcu wyjechaliśmy swoim autem z salonu samochodowego. Co więcej, wymiana oleju w skrzyni biegów dotyczy nie tylko wersji manualnej, ale również i automatycznej.
Regularna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów zapobiega jej przegrzewaniu się oraz nadmiernemu zużyciu, minimalizując jednocześnie ryzyko poważnych awarii. Jak nietrudno się bowiem domyślić, zakup nowej skrzyni biegów będzie znacznie bardziej kosztowny, niż zmiana samego oleju.
Wbrew pozorom, wymiana oleju w skrzyni automatycznej nie będzie wyjątkowo skomplikowana, choć – podejmując takie działanie – należy pamiętać, by dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, dotyczącymi konkretnego modelu samochodu. W przekładni automatycznej, wraz z olejem, należy zmienić również filtr oleju. Warto pamiętać bowiem, że zanieczyszczona jednostka nie będzie mogła wpompować odpowiedniej ilości środka smarnego, co będzie powodować dodatkowe problemy.
Statyczna i dynamiczna wymiana oleju – czym różnią się one od siebie?
Znasz już odpowiedź na pytanie czy wymieniać olej w skrzyni biegów. Pora więc dowiedzieć się, w jaki sposób to robić. Otóż wymiana starego oleju w automatycznej skrzyni biegów może przyjmować dwie formy – jedną z nich będzie wymiana statyczna, drugą z kolei wymiana dynamiczna.
Statyczna wymiana możliwa jest jedynie wówczas, gdy nie doszło do zanieczyszczenia oleju ani też nie jest on zużyty w nadmiernym stopniu. Taka wymiana oleju metodą statyczną sprowadza się do zstąpienia około połowy zużytego płynu. Dlaczego? Bowiem tylko tyle możemy odessać samodzielnie, bez pomocy mechanika. Aby wymienić olej w skrzyni biegów metodą statyczną, należy spuścić go z miski olejowej, odczekując jednocześnie, aż jego pozostała część samodzielnie wycieknie z układu samochodu. W następnym kroku należy uzupełnić poziom oleju przekładniowego w skrzyni biegów tak, by oba płyny zmieszały się ze sobą. Nic dziwnego, że tak istotny będzie w tym przypadku wybór tego samego produktu, który już znajduje się w danej skrzyni.
Alternatywnym rozwiązaniem będzie dynamiczna wymiana oleju w całej skrzyni. Takie działania mogą być podjęte jednak wyłącznie w profesjonalnym warsztacie mechanicznym z użyciem odpowiedniego sprzętu, który odessie olej ze skrzyni, a następnie wpompuje do niej nowy płyn. Wymiana całego oleju staje się konieczna, gdy jego dalsze zużywanie będzie niezalecane, gdy ma on zapach spalenizny lub jest poważnie zanieczyszczony.
Jak często wymieniać olej w skrzyni automatycznej?
Producenci samochodów rekomendują na ogół wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów po ok. 30 – 35 tysiącach kilometrów, czyli znacznie częściej, niż w przypadku skrzyni manualnych. Stanowi to podstawowy warunek długiej żywotności i bezawaryjnej pracy skrzyni biegów, a zaniechania w tym zakresie mogą być niezwykle kosztowne.
Znając częstotliwość wymiany oleju w skrzyniach biegów warto wiedzieć również , jaki olej wybrać do skrzyni automatycznej. W tym celu należy sięgnąć do instrukcji, dodawanej przez producenta samochodu. Jeśli nią nie dysponujemy, można również wpisać numer VIN auta w stosowną przeglądarkę, by uzyskać niezbędne informacje.
Najczęściej do automatycznych skrzyni biegów stosuje się olej ATF, choć wielu producentów zaleca wymianę oleju konkretnej marki. Ci, którzy nie chcą sięgać właśnie po nią, powinni szczegółowo sprawdzić parametry oleju, by wybrać identyczny produkt, pamiętając jednocześnie o drobnych detalach, jakimi mogą różnić się poszczególne oleje. Do tej kategorii należą np. dodatki uszlachetniające, które mogą być różne w różnorodnych produktach, dostępnych na współczesnym rynku.