Czasem kierując się oszczędnościami w kwestii naprawy auta, właściciele aut decydują się zakupić używane auto części. Na rynku motoryzacyjnym dostępny jest szeroki wybór komponentów z pojazdów po kolizjach drogowych. Zakup tego typu części jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku starszych modeli. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie każda część nadaje się do naszego pojazdu. Na co więc warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup części ze sklepu z używanymi elementami? Nasz skup aut Gdynia przygotował kompleksowy poradnik o używanych częściach zamiennych.
Korzyści z zakupu używanych części
Nie jeden sklep z używanymi częściami samochodowymi to ogromna placówka, gdzie znajdują się stare i powypadkowe auta z całej okolicy. Jeśli jesteś właścicielem popularnego modelu, masz dużą szansę, że znajdziesz na szrocie część, którą aktualnie potrzebujesz. Pierwszą korzyścią, którą kierują się kierowcy, jest oszczędność pieniędzy. To dlatego tak chętnie udajemy się na szrot, poszukując używane części samochodowe.
Często gęsto koszt nowych podzespołów, może być kilkunastokrotnie wyższy niż proponowany przez sklep, który prowadzi sprzedaż używanych części samochodowych. Warto w tym miejscu nadmienić, że części używane wcale nie muszą być gorszej jakości. Mogą nawet okazać się lepszym wyborem niż zamienniki. Wynika to z faktu, że czasem na złomowanie trafiają pojazdy młode rocznikowo. Dzieje się tak na przykład, gdy ubezpieczyciel oszacuje rodzaj uszkodzenia w taki sposób, że dyskwalifikuje to pojazd do naprawy.
Wtedy taki pojazd na złomowisko to skarbnica pełna prawie nowych, niezużytych i oryginalnych części. Niemniej jednak auto części używane są bardziej korzystne w zakupie dla starszych pojazdów. Może się zdarzyć bowiem, że cena naprawy przy wykorzystaniu nowych części, może przekroczyć wartość rynkową samochodu. W takim przypadku części do samochodu używane są idealnym środkiem do przedłużenia funkcjonalności naszego pojazdu.
Kiedy należy uważać z montażem elementów używanych?
Mimo że zakup części ze szrotu to świetny pomysł, musimy się nad tym wyborem dwa razy zastanowić. Jeśli nasz pojazd jest niedługo po gwarancji, montaż używanych części mógłby sprawić, że ta część różniłaby się stopniem zużycia względem pozostałych elementów. Poza tym istnieje szereg części, których z zasady nie kupuje się na złomowiskach.
Chyba że jesteśmy fachowcami i jesteśmy w stanie bezbłędnie ocenić stan ich zużycia. Tutaj jednak i tak zawsze istnieje pewne ryzyko. Do grupy tych części należą wszystkie części eksploatacyjne, czyli takie, które naturalnie w trakcie użycia, zużywają się i podlegają wymianie. Zakup ich mija się całkowicie z celem. Idealnym przykładem są klocki hamulcowe. Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury opublikowano wykaz elementów, które po demontażu nie mogą być ponownie zamontowane. Należą do nich:
- poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, jednostki ich kontroli elektronicznej i czujniki,
- urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe,
- elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa np. ABS, ESP,
- przewody paliwowe,
- filtry jednorazowe i wkłady filtra,
- zawory recyrkulacji spalin,
- instalacje zasilania gazem,
- automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa,
- pióra wycieraczek szyb,
- płyny eksploatacyjne,
- katalizatory,
- klocki i szczęki hamulcowe,
- przewody i uszczelniacze układu hamulcowego,
- tłumiki układu wydechowego,
- przeguby układu kierowniczego i zawieszenia,
- fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi,
- układ blokady kierownicy,
- immobilisery wraz z transponderami sterowania elektronicznego,
- kondensatory zawierające PCB.
Jakie części mogą być ponownie montowane w samochodach?
Każdy szanujący się mechanik powinien wiedzieć, jaką część można ponownie zamontować, a jaka znajduje się na liście zabronionych elementów do ponownego montażu. Niestety nie każdego stać na nowe, oryginalne części. Poza tym czasem może okazać się, że części używane do aut nie są w złym stanie i warto je wykorzystać, co z pewnością odczujemy po kieszeni, a jednocześnie przyczynimy się do ochrony środowiska. Zatem, jakich części możemy szukać na szrotach, które nadadzą się do ponownego montażu? Są to przede wszystkim elementy, takie jak zderzaki, błotniki, światła i reflektory, felgi oraz lusterka.
Jeśli są to części w dobrym stanie, warto w nie zainwestować i dać im drugie życie. Natomiast lepiej zrezygnować z oszczędności, jeśli w grę wchodzi zakup podzespołów, które bezpośrednio wpływają na sprawność pojazdu, a co za tym idzie za bezpieczeństwo na drodze. Wszystkie kupowane elementy należy dokładnie sprawdzić przez zakupem – nawet jeśli prawo nie zabrania ich montażu. Warto w takiej sytuacji przetestować sprawność każdej auto części. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale i wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Szukaj ofert gdzie sprzedawca daje gwarancję na używane części
Większość sprzedawców, którzy proponują używane części do aut, dają dodatkową gwarancję podczas ich zakupu. W zależności od tego, jaki komponent chcemy zakupić, gwarancja ta może wynosić nawet rok. Zabieg ten zapewnia kupującemu darmowy serwis, a także pewność, że handlujący “używkami” sprawdził daną część i jest pewien jej wartości. Zdarza się, że kierowcy mają obawy przed zakupem części używanych samochodowych. In słusznie, ponieważ wiele podzespołów nie nadaje się do ponownego montażu.
Niemniej jednak niektóre wykazują większą trwałość od innych, mimo tego, że są już częściowo wyeksploatowane. Jeśli więc szukamy tańszej alternatywy oraz kusi nas opcja oszczędności, warto odwiedzić najbliższy autozłom, aby dopytać w nim o części samochodowe używane.
Mowa oczywiście o znalezieniu części aut w Stacjach Demontażu Pojazdów, a nie anonimowych złomowiskach, czyli w “szarej strefie”, gdzie auta pochodzą z nieznanego źródła. To dobra alternatywa dla starszych pojazdów. Dla tych zakupionych niedawno w salonie polecamy zakup części w autoryzowanych punktach sprzedaży dedykowanych danej marce. Dzięki temu nie stracą gwarancji, a wszystkie części będą zużywać się równomiernie.