Zakup samochodu jest poważną decyzją, która powinna być dobrze przemyślana. Jednak wybór odpowiedniego modelu to nie wszystko. Oprócz tego warto zastanowić się także nad udogodnieniami, jakie powinien posiadać pojazd, aby ułatwić nam poruszanie się po drogach. Znalezienie używanego samochodu w idealnym stanie, to nie lada gratka. Tym bardziej że zazwyczaj w momencie zakupu jesteśmy bardzo podekscytowani wizją nowego nabytku.
Może wtedy się zdarzyć, że umkną nam pewne wady pojazdu, które wyjdą na jaw dopiero po kilku dniach użytkowania. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można zwrócić zakupiony samochód? Większość kupujących uważa, że zwrot zakupionego auta jest niemożliwy. Niemniej jednak to błędne myślenie, ponieważ sprzedawcę obowiązuje rękojmia za wady.
Co to jest rękojmia?
Każdy kupujący samochód jest chroniony Kodeksem Cywilnym, który daje mu prawo do rękojmi. To zapis prawny, który zobowiązuje sprzedawcę do odpowiedzialności za wady fizyczne sprzedanego pojazdu. Aby dochodzić roszczenie z tego tytułu, nie są wymagane żadne dodatkowe umowy. W momencie, gdy interesuje nas zwrot zakupionego auta używanego, musimy jedynie się upewnić, czy w umowie nie ma zapisu wykluczającego ten instrument. To ten element i część umowy, na który powinniśmy zwrócić uwagę już przy zakupie, aby mieć prawo do ochrony.
Nawet jeśli zdarzy się, że doszło do wykluczenia tego zapisu, możemy dowodzić, że sprzedawca ukrył przed nami wady. W konsekwencji doprowadzi to uznania, że zwrot zwrot samochodu jest zasadny. W przypadku, gdy zapisy z tytułu uprawnienia do rękojmi nie zostały wyłączone z umowy, kupujący natychmiast może odstąpić od umowy i żądać rekompensaty lub obniżenia ceny. Sprzedający w tym momencie jest zobligowany do anulowania umowy lub usunięcia wad pojazdu na swój koszt.
Przepisy te obowiązują bez względu na to czy mamy na myśli zwrot kupionego samochodu od osoby prywatnej, czy zwrot samochodu kupionego w komisie. W obu przypadkach obowiązują te same zasady. Z naszych informacji wynika, że skup aut Gdynia, stosuje się do obowiązującego prawa, przez co jest wiarygodnym sprzedawcą używanych samochodów.
Odstąpienie od umowy
Istnieje szereg regulacji z zakresu prawa kupującego samochód używany, które chronią kupującego. Dzięki temu zwrot samochodu sprzedającemu jest możliwy pod pewnymi uzasadnionymi warunkami. Odstąpienie od umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy stwierdzona wada pojazdu jest bardzo istotna. Jak to rozumieć w świetle prawa? Kiedy wada jest tak “istotna”, że umożliwia zwrot samochodu po zakupie od osoby prywatnej lub zwrot samochodu do komisu?
Nie ma jednoznacznego uzasadnienia, które regulowałoby ten zapis. W rozwiązaniu problemu może jedynie pomóc biegły lub adwokat, posiadający doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Powołując się na orzecznictwo w tym zakresie, może przyczynić się do pozytywnie rozpatrzonej sprawy. Odstąpienie od umowy, a co za tym idzie zwrot zakupionego auta, następuje poprzez złożenie oświadczenia woli. Najlepiej, gdyby było one złożone w pisemnej formie ze wskazaniem konkretnych nieprawidłowości oraz wad. Należy pamiętać o tym, że jeśli sprzedawca poinformuje nas podczas transakcji o wszystkich wadach pojazdów, nie możemy dochodzić swoich rzekomych praw po zakupie.
W tym przypadku zwrot zakupionego pojazdu jest niemożliwy, co zdaje się być oczywiste. Warto więc pytać kupującego nawet o najdrobniejsze szczegóły, a jeśli cokolwiek wzbudzi naszą wątpliwość, nie bać się głośno o tym mówić.
Jak zwrócić pojazd krok po kroku?
Chcąc zrobić zwrot zakupionego auta, musimy dokonać tego w ciągu miesiąca od wykrycia wady. W momencie przekroczenia tego terminu, stracimy prawo do uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Jest jednak pewna różnica, jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i kupujemy samochód na firmę od innego przedsiębiorcy. Wtedy nie mamy miesiąca na zgłoszenie wad. Żądania wobec sprzedającego powinny być zgłoszone natychmiast po wykryciu usterek.
W przypadku zwrotu zakupionego auta używanego konieczne jest udowodnienie, że wady, o których mowa nie są charakterystyczne dla tego modelu. Istotne jest, aby usterki nie wynikały z normalnej eksploatacji pojazdu. Prawo mówi jasno i klarownie, że o tym czy można zwrócić zakupiony samochód.
Można, ale bardzo ważne jest wtedy, aby w umowie znalazły się prawdziwe kwoty, a czasem zdarza się, że podczas transakcji są one celowo obniżane, aby uniknąć wyższego podatku w Urzędzie Skarbowym. Pomijając fakt, że jest to oszustwo podatkowe, sami sobie strzelamy w kolano, narażając na ryzyko straty. To, o czym także warto pamiętać to fakt, że sprzedawca może niezwłocznie usunąć wadliwą rzecz w aucie. W takim przypadku nie mamy prawa żądać odstąpienia od umowy.
Zwrot auta, a przepisy prawa
Przepisy, które znajdą zastosowanie w danej sytuacji, są uzależnione od tego, kto był kupującym, a kto sprzedającym. Niemniej jednak klient zawsze jest chroniony przepisami. Dotyczą one również sytuacji takiej jak zwrot samochodu po zakupie. Rękojmia jest możliwa bez względu na to, kim były strony – firmą czy osobami prywatnymi.
Jednakże, aby skorzystać z tego tytułu, należy powiadomić o wadach sprzedającego, a w następnym kroku wysłać pismo o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od umowy. Zgodnie z prawem nie ma określonego konkretnie czasu, w jakim trzeba byłoby tego dokonać. Wiadome jest natomiast, że najlepiej uczynić to po wykryciu wady. Jako klient masz prawo do:
- odstąpienia od umowy, w tym zwrotu pieniędzy za zakupiony samochód,
- obniżenia ceny,
- żądania naprawy usterek lub wymiany pojazdu (w zależności od tego, jakie możliwości posiada sprzedający).
W przypadku, gdy wada została odkryta w przeciągu roku od zakupu, według prawa uznaje się to za niezgodność towaru z umową, w tym przypadku samochodu. Jeśli zależy nam, aby zwrot samochodu używanego poszedł nam sprawnie, musimy zwracać uwagę na umowę już na etapie zakupu, aby nie znajdowały się tam żadne niejasne sformułowania lub klauzule. Ułatwi nam to późniejsze dochodzenie roszczeń.