Dla wielu kierowców automatyczna skrzynia biegów, to wielka wygoda i komfort jazdy. Ale niestety nie każdego stać na nowy samochód z automatem, a w tych używanych modelach zdarzają się niekiedy awarie. Co zrobić wówczas, gdy zdarzy nam się usterka w samochodzie, która uniemożliwia jego odpalenie i poruszanie się, a skrzynia biegów jest automatyczna? Czy holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest w ogóle możliwe?

 

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów – tak czy nie?

To, czy można holować samochód w automacie, czy nie, jest dużym sporem wśród kierowców. Otóż wiemy na pewno, że nie zalecają tego producenci aut, ale czy nie jest to w ogóle możliwe?

Na drodze zdarzyć się może wiele. Również to, że nasz samochód w automacie może zostać unieruchomiony i nie będziemy mogli go odpalić, ponieważ ulegnie awarii. Co wtedy robić? Najlepiej będzie dzwonić po pomoc drogową, albo lawetę, ale czasami bywa to bardzo kosztowne. Możemy też poprosić kogoś znajomego, kto mógłby holować samochód z automatyczną skrzynią biegów, ale czy jest to w pełni bezpieczne? O ile w samochodach z manualną skrzynią nie ma kłopotów, tak w przypadku holowania samochodu z automatem mogą pojawić się niekiedy problemy i staje się to bardziej skomplikowane. Dlaczego?

Dlatego, że automatyczna skrzynia biegów, działa jedynie, jeśli samochód jest podłączony do napędu, a więc jest odpalony. Aby w ogóle podejść do holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów, powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu, dopiero potem przystąpić do holowania. Często bardzo szybko przekonamy się, że producent auta stanowczo odradza holowanie.

Wiele pojazdów z automatem nie posiada funkcji holowania. Holowanie automatu jest zabraniane przez producentów, ponieważ tego typu skrzynie biegów nie są dostosowane do ruchu auta bez działającej jednostki napędowej. Tylko niektórzy producenci są mniej zasadniczy i dopuszczają holowanie z niewielką prędkością, ale wówczas dystans holowania nie powinien być zbyt długi.

czy można holować automat

Jak holować pojazd z automatem?

I tutaj pojawiają się kłopoty. Bo właściwie jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów bez podłączenia go do napędu. Możemy to zrobić na kilka sposobów, ale należy być przy tym bardzo ostrożnym. Z racji, że większość producentów nie poleca holowania automatu, istnieje możliwość, a właściwie zalecane jest skorzystanie z usługi lawety.

Taką lawetą dysponuje na przykład skup aut Gdynia, którego pracownicy mogą w każdej chwili podjechać w miejsce zdarzenia, lub awarii i zabrać auto. Lawetę skupu aut Gdynia prowadza doświadczeni kierowcy, którzy pracują 24h. Jeśli natomiast do miejsca, gdzie automat ma być zaholowany jest niedaleko, możemy to zrobić, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Pamiętać należy o kilku zasadach:

  • po pierwsze zajrzyjmy do instrukcji auta, jest to bardzo ważny krok przed rozpoczęciem holowania,
  • następnie, przede wszystkim automat powinien być holowany na włączonym silniku, tylko wtedy pracuje pompa, odpowiedzialna za smarowanie olejem skrzyni automatycznej,
  • po drugie dźwignia zmiany biegów, powinna być ustawiona na literze N, czyli biegu Neutralnym,
  • prędkość podczas holowania nie powinna przekraczać 50km/h, a dystans holowania automatu nie powinien przekraczać 50km,
  • włączmy światło mijania,
  • holowanie auta na lince, wymaga również wyłączenia świateł awaryjnych, ponieważ zakłóca to sygnalizowanie chęci skręcania w lewo lub w prawo innym kierowcom.

automat holowanie

Na co zwrócić uwagę podczas holowania?

Pamiętajmy również o ogólnych zasadach holowania auta na lince. Pamiętajmy o odpowiednich odległościach, prędkości podczas holowania, a także ogólnych zasadach bezpieczeństwa. Dużo mniej szkodliwym dla samochodu z automatem jest holowanie automatu za pomocą lawety, jaką posiada skup aut Gdynia.

Użycie motyla holowniczego i lawety jest przydatne, ponieważ oś auta w automacie nie styczności z jezdnią, a co za tym idzie nie występuje ryzyko zatarcia silnika lub uszkodzenia jakiejkolwiek części. Jeśli jednak nie mamy już innej możliwości jak holować auto, to pamiętajmy choćby o podstawowych zasadach holowania. Zasady mówią o tym, żeby zachować szczególną ostrożność. Z jaką prędkością można holować samochód?

Otóż w terenie zabudowanym prędkość podczas holowania nie może przekraczać 30km/h, a poza obszarem prędkość holowania nie może przekraczać 60km/h. Zabronione jest również holowanie samochody z niesprawną kierownicą, lub zawieszeniem. Zabrania się również holowania kilku za jednym razem, oraz pojazdów z przyczepką. Zabronione jest także holowanie na autostradzie. Wówczas należy skorzystać z lawety skupu aut Gdynia, zwłaszcza, jeśli awaria automatu zdarzyła nam się w okolicach Trójmiasta.

jak holować automat

Najczęściej popełniane błędy, podczas holowania samochodów w automacie

Teoretycznie holowanie pojazdu to czynność, która może zdarzyć się każdemu, znaczna większość kierowców miała również styczność z holowaniem auta. Ale nie każdy miał wątpliwą przyjemność holowania auta z automatyczną skrzynią biegów. Mimo, że może nam się wydawać, że to żadna sztuka, to dla niektórych wciąż jest to skomplikowane i popełniają błędy podczas holowania. Warto wiedzieć jak holować automat by zrobić to zgodnie z przepisami i sztuką holowania. Warto znać techniczne zasady jak i te prawne. Najczęściej popełniane błędy podczas holowania to:

  • brak sygnalizacji manewrów
  • włączone światła awaryjne
  • holowanie na autostradzie
  • brak oznakowania holowanego samochodu
  • zbyt długa, lub zbyt krótka linka holownicza

Te i inne błędy zdarzają mnie bardziej i mniej doświadczonym kierowcom. Ważne, aby zacząć od postaw i najpierw dobrze się do holowania przygotować. Zarówno w przypadku holowania automatu, jak i holowania samochodu z manualną skrzynią biegów. Na sytuacje na drodze nie mamy większego wpływu, jednakże mamy wpływ na nasze przygotowanie pod względem holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Zadzwoń teraz