Ostatnimi czasy bardzo popularne w Polsce stały się samochody z instalacją gazową. Nowe samochody, nowoczesnej generacji również cieszą się zainteresowaniem, ale instalacje gazowe są już można powiedzieć powszechnie znane. Jest wiele przyczyn, dlaczego akurat to samochody z tą instalacją są tak popularne. Między innymi są to względy ekonomiczne. Gaz jest po prostu dużo tańszy od benzyny czy oleju napędowego. Najczęściej kupowanymi tego typu samochodami, są auta z rynku wtórnego. Następnie można samemu zlecić założenie instalacji, lub kupić auto z instalacją gazową fabrycznie wmontowaną. Aby jednak cieszyć się jazdą, która jest ekonomiczna i przyjemna dla naszego portfela, trzeba spełnić kilka formalności i wykonać kilka niezbędnych czynności. Oto one.

Skoda LPG

Niezbędne wskazówki do rejestracji samochodu z LPG

Przede wszystkim, najważniejszym krokiem tuż po założeniu instalacji gazowej jest jej sprawdzenie. To ważne, ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie samochody trzeba jeszcze poregulować, by działały tak samo jak zasilane innym paliwem. Zwłaszcza jest to sprawą istotną, ponieważ musimy zgłosić instalację LPG do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni.

W wydziale komunikacji należy przejść kilka procedur, by móc zarejestrować pojazd. W urzędzie zostaje sporządzony wpis do dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, który informuje o tym, że samochód posiada instalację gazową. Co ważne, jeśli tego nie zrobimy, możemy otrzymać w przypadku kontroli drogowej mandat. Warto więc zgłosić istnienie instalacji w naszym samochodzie zachowując termin 30 dni.

Dokumenty potrzebne podczas rejestracji samochodu

Ponad to, że musimy zgłosić fakt założenia instalacji LPG w samochodzie, musimy również dostarczyć kilka dokumentów. Wybierając się do działu komunikacji, należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, a także, co ważne, umowę kupna-sprzedaży od sprzedawcy. Najważniejszym i niezbędnym dokumentem jest również karta, którą uzyskamy w warsztacie, gdzie zakładaliśmy instalację. Będzie to karta gwarancyjna oraz wyciąg ze świadectwa homologacji, a także certyfikat na zbiornik gazowy, tzw. paszport (pochodzi od producenta, ale wydawany jest przez zakład montażowy), a także rachunek za dokonanie montażu instalacji gazowej, która powinna zawierać numer nadwozia (VIN) i numer rejestracyjny pojazdu (jeśli auto zostało już zarejestrowane).

Powyższe dokumenty stanowią podstawę do dokonania stosowanego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Zgromadzone dokumenty zanosimy do działu komunikacji i tam załatwiamy formalności. Dodatkową ważną informacją jest to, że jeśli posiadamy ubezpieczenie Auto Casco, to powinniśmy powiadomić również ubezpieczyciela o zmianie sposobu zasilania samochodu na gazowe. Inaczej jest w przypadku standardowego ubezpieczenia, gdyż wtedy nie ma konieczności dokonywania zgłoszenia zmiany.

Formalności przy rejestracji samochodu z LPG z Niemiec?

W Polsce nadal popularne jest sprowadzanie aut zza granicy, a szczególnie z zachodniej granicy, wynika to pewnie z tego, że auta te uchodzą za niezawodne i cieszą się dużą popularnością. Nasz skup aut Gdynia odkupił setki pojazdów pochodzących z Niemiec.

 Znane marki takie jak BMW, Mercedes, Opel, są markami znanymi na całym świecie i są one postrzegane jako wysokiej jakości auta. Może być to związane również z tym, że drogi u naszych zachodnich sąsiadów są dużo lepsze i tym samym auta są w dużo lepszym stanie, nawet wtedy gdy mają przejechane sporo na liczniku.

Wydawać by się mogło, że niemieckie auta nie będą zasilane na gaz. Jest ich jednak sporo, a Polacy bardzo chętnie wybierają właśnie te modele. Aby móc cieszyć się w pełni zakupem auta z Niemiec, trzeba najpierw załatwić kilka formalności. Jest ważne, by po pierwsze samochód przeszedł przegląd techniczny.

Kupując taki samochód musimy zwrócić uwagę na to, czy w karcie pojazdu jest informacja o instalacji LPG. Jeśli jej nie ma możemy mieć poważne problemy z rejestracją go w polskim urzędzie w wydziale komunikacji. Następnie przechodzimy do legalizacji zbiornika LPG, to jedna z najważniejszych formalności, jaką należy dopełnić po sprowadzeniu do Polski samochodu z instalacją gazową. Jest ona niezbędna do przeprowadzenia badania technicznego pojazdu i rejestracji auta w kraju.

Zadzwoń teraz