Niewielu kierowców wyobraża sobie z pewnością komfortową jazdę bez systemu wspomagania kierownicy. Aby jednak układ działał sprawnie, konieczna jest regularna kontrola poziomu płynu wspomagania układu kierowniczego. Jakie są objawy jego braku i czy można mieszać ze sobą różne płyny eksploatacyjne? Zapraszamy do lektury! 

Dlaczego płyn do wspomagania kierownicy jest tak istotny?

Współcześnie wspomaganie kierownicy należy do standardów wyposażenia każdego auta. Można je spotkać nie tylko w nowych samochodach, ale również w starszych modelach pojazdów, wybranych z oferty od skup aut Gdynia lub zakupionych od prywatnych właścicieli. Aby jednak móc w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje wspomaganie kierownicy, konieczna jest regularna kontrola stanu płynu do wspomagania układu kierowniczego. To bowiem właśnie dzięki niemu siła, którą należy włożyć w kręcenie kierownicą, jest znacznie mniejsza, niż w przypadku samochodów, które nie posiadały jeszcze systemu wspomagania.

Płyn do wspomagania kierownicy chroni również cały układ przed przegrzaniem i smaruje jego poszczególne elementy. Nic dziwnego, że taki płyn w układzie kierowniczym musi być odporny na wysokie temperatury i zamarzanie. Z kolei wyciek płynu wspomagania leży u podstaw wielu problemów, które należy szybko rozwiązać, by nie dopuścić do większej awarii.

czy można mieszać płyn do wspomagania?

Kiedy wymiana płynu do wspomagania jest konieczna – objawy braku płynu

Odpowiedni poziom oleju do wspomagania kierownicy jest niezbędny, by układ mógł pełnić swoją funkcję. Jeśli wspomaganie kierownicy nie działa, w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy to właśnie płyn w układzie wspomagana kierownicy nie leży u podstaw problemu.

Płyn wspomagania kierownicy należy wymienić bezpośrednio po zakupie auta. Działania takie warto podjąć również po naprawie układu wspomagania oraz po przegrzaniu płynu. Wśród objawów, sugerujących, że płyn w skrzyni biegów się skończył, należy wymienić z kolei:

  • zwiększenie oporu na kierownicy,
  • zmianę koloru płynu,
  • głośniejszą pracę pompy wspomagania,
  • wyraźny wyciek płynu hamulcowego.

Zaobserwowanie któregokolwiek z tych objawów powinno stanowić wyraźny sygnał alarmowy, mówiący o konieczności wymiany dotychczasowego oleju na nowy płyn.

wspomaganie kierownicy nie działa

Czy można mieszać płyn do wspomagania kierownicy?

Najczęściej do układu wspomagania należy wlewać płyn ATF. Na rynku dostępne są płyny syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. W tym miejscu warto podkreślić, że z reguły bardzo rzadko dolewa się tego rodzaju płyn, by uzupełnić jego poziom. Na ogół bowiem, gdy zauważony zostaje brak wspomagania kierownicy, wymienia się płyn na nowy.

Jeśli jednak właściciel auta zdecyduje się nie wymieniać płynu do wspomagania, a jedynie uzupełnić jego ilość, nigdy nie powinien on mieszać różnych rodzajów płynów, gdyż w wyniku takiego działania olej utraci dużą część swoich właściwości. W przypadku pomyłki i dolania innego płynu, niż ten, który był do tej pory, koniecznie trzeba wymienić płyn do wspomagania kierownicy, zastępując powstałą mieszankę wyłącznie jedną substancją. W ten sposób możemy zapewnić sobie bezpieczną jazdę, chroniąc jednocześnie nasz samochód przed większą awarią, spowodowaną brakiem jednego z najważniejszych płynów eksploatacyjnych.

wyciek płynu wspomagania

Czym skutkuje brak płynu do układu wspomagania kierownicy?

Wiesz już czy można mieszać płyn do wspomagania i jakie są objawy sugerujące, że trzeba jak najszybciej wymienić płyn. Warto przy okazji dowiedzieć się również, jak układ wspomagania kierownicy zareaguje na brak płynu i dlaczego nie warto lekceważyć takiego stanu rzeczy.

Brak płynu do układu wspomagania kierownicy w zbiorniczku będzie skutkował utrudnionym manewrowaniem kierownicą, co może przełożyć się również na bezpieczeństwo na drodze. Nie warto również lekceważyć takiego stanu rzeczy, gdyż może on przyczynić się także do większej awarii. Przede wszystkim może ona dotyczyć pompy wspomagania, co będzie znacznie bardziej kosztowne, niż wymiana płynu na nowy. Warto mieć to na uwadze, regularnie kontrolując poziom płynu i wymieniając go raz na 2-3 lata, co 80-100 tys. km przebiegu lub zgodnie z zaleceniami producenta.

Zadzwoń teraz