Poziom oleju w silnikach samochodowych nie zawsze mieści się w granicach normy. Czasem bowiem zdarza się, że jest go zbyt dużo. Taki nadmiar oleju w silniku to na ogół efekt dolewania płynu w trakcie okresowej wymiany. Czy przelanie oleju silnikowego niesie ze sobą przykre konsekwencje i jak sprawdzić ilość oleju w silniku?

Do czego służy olej silnikowy?

Olej silnikowy odgrywa niezwykle istotną rolę, pełniąc całą masę ważnych zadań. Odpowiada on m.in. za:

  • chłodzenie – jest to możliwe dzięki funkcji, polegającej na zmniejszaniu tarcia ruchomych części silnika pojazdu, co sprawia, że ciepło rozprowadzane jest po nim w równomierny sposób. W świetle tych słów nietrudno domyślić się, czym grozi brak oleju. Wśród najpoważniejszych skutków takiego stanu rzeczy wymienia się przede wszystkim przegrzanie, a w konsekwencji uszkodzenie silnika,
  • ochrona przed korozją – skutkiem spalania paliwa jest wydzielanie się kwasu, który może prowadzić do uszkodzenia fragmentów silnika, wykonanych z metalu. Olej silnikowy, dzięki zastosowanym dodatkom, znacznie spowalnia proces korozji. Z biegiem czasu olej silnikowy traci jednak swoje właściwości antykorozyjne. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju,
  • smarowanie – dzięki któremu zmniejsza się tarcie, co w konsekwencji spowalnia proces zużywania się jego poszczególnych elementów,
  • czyszczenie – olej silnikowy ma lepką konsystencję. Ta właściwość pozwala mu na sukcesywne wychwytywanie zanieczyszczeń, które mogą osadzać się na poszczególnych elementach silnika, prowadząc do ich uszkodzenia.

Zarówno zbyt niska ilość, jak i nadmiar oleju w silniku skutki mogą przynieść bardzo kosztowne, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność w trakcie uzupełniania jego poziomu.

nadmiar oleju w silniku diesla

Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie?

Za dużo oleju w silniku diesel czy benzynowym może nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla pojazdu. Zanim jednak dowiesz się, czym grozi przelanie oleju w silniku, warto dowiedzieć się, jak w ogóle sprawdzić jego poziom. Takie działania należy wykonywać regularnie, zarówno w autach kupionych w skup aut Gdynia, jak i w nowszych modelach, zakupionych w salonie samochodowym.

Silnik w oleju powinien być ciepły, by pomiar był miarodajny. To właśnie dlatego, aby sprawdzać jego poziom, warto najpierw przejechać ok. 10-15 km tak, by olej spłynął do miski olejowej. Pamiętaj jednak, że przed dokonaniem pomiaru należy odczekać ok. 2 minuty. Sam pojazd powinien być ustawiony na równym podłożu, co jest niezbędne, by określić jego zbyt wysoki poziom lub – wprost przeciwnie – poziom zbyt niski. Po spełnieniu tych warunków możesz już wciągnąć prętowy wskaźnik poziomu oleju. Przed dokonaniem pomiaru, końcówkę bagnetu należy dokładnie oczyścić, np. przy pomocy ręcznika papierowego.

Po wykonaniu tej czynności, należy ponownie umieścić bagnet w otworze pomiarowym, a następnie wyciągnąć go, zachowując szczególną ostrożność. Jeśli wskaźnik będzie poniżej oznaczenia Min, będzie to oznaczać zbyt niski poziom oleju. Jeśli będzie on przekraczał Max możesz być pewien, że w pojeździe znajduje się zbyt duża ilość oleju silnikowego. Jeśli twoim problemem będzie więc nadmiar oleju w silniku skutki mogą być poważne, dlatego też warto dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji.

Za dużo oleju w silniku – konsekwencje

Wiesz już, że warto regularnie sprawdzać poziom oleju, a działań takich nie należy przeprowadzać na zimnym silniku. Pora więc dowiedzieć się, czym grozi nadmiar oleju i dlaczego nie należy dopuszczać do takiej sytuacji. Już na wstępie warto podkreślić jednak, że minimalne przekroczenie maksymalnego poziomu nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Jednak znacznie za dużo oleju w silniku może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Wśród nich wymienia się przede wszystkim rozszczelnienie silnika, czego efektem będą wycieki. Powstają one na skutek dużego ciśnienia, któremu poddawany jest olej. Jeśli mamy do czynienia z silnikiem wysokoprężnym, który wyposażony został w filtr cząstek stałych, olej w nadmiarze może przedostać się nawet do miski olejowej i łączyć się w niej z niespalonym paliwem. Wskutek tego traci on swoje właściwości, o których wspominaliśmy już nieco wcześniej. Jak nietrudno się domyślić, jeśli problemem będzie przelanie oleju w silniku skutki mogą prowadzić nawet do jego uszkodzenia.

Wysoki stan oleju w silniku powoduje również jego pienienie się, co minimalizuje właściwości smarne, a w przypadku silników wysokoprężnych może on doprowadzić do tzw. rozbiegania silnika, którego konsekwencją będzie jego zatarcie lub zniszczenie wału korbowego.

przelanie oleju silnikowego

Wysoki poziom oleju w silniku – jak sobie z nim radzić?

„Wlalem za duzo oleju do silnika” – to stwierdzenie bardzo często wyszukiwane jest w popularnych przeglądarkach internetowych. Nic dziwnego, bowiem – jak wiesz już z wcześniejszej lektury – nadmiar oleju w silniku diesla czy benzynowym może prowadzić do jego usterek . Co zrobić, gdy tak się stanie? W takiej sytuacji można:

  • spuścić nadmiar oleju, odkręcając korek w misce olejowej – należy pamiętać, że samochód musi stać wtedy na podnośniku lub kanale samochodowym,
  • spuścić nadmiar oleju przy pomocy wężyka.

Taki olej musi zostać następnie odpowiednio zutylizowany, o czym należy pamiętać, by nie dopuścić do skażenia środowiska naturalnego.

Zadzwoń teraz