Aby układ kierowniczy mógł sprawnie funkcjonować, konieczne jest odpowiednie ułożenie opon względem siebie. Dzięki temu zyskujemy bezpieczeństwo na drodze, ale również chronimy opony przed nadmierną eksploatacją, ograniczając jednocześnie ryzyko nadmiernego zużycia paliwa. Odpowiednie ułożenie kół pozwala także na komfort prowadzenia auta, co jest szczególnie ważne zarówno w ruchu miejskim, jak i na znacznie dłuższych trasach. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest zbieżność kół jak ustawić ją w odpowiedni sposób i dlaczego warto to zrobić, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika dla kierowców. 

Czym jest zbieżność kół?

Jeśli myślisz, że przednie koła samochodów w stanie spoczynku ustawione są do siebie równolegle, jesteś w dużym błędzie. Niezależnie od tego, czy auto dopiero wyjechało z salonu, czy też zostało zakupione z oferty, przygotowanej przez skup aut Gdynia, przednie koła odchylone są ku wewnętrznej stronie, choć niewprawne oko z pewnością nie zobaczy tej różnicy. Niemniej jednak zbieżność kół odgrywa tutaj bardzo istotną rolę. Pod tą nazwą kryje się odpowiednie ustawienie pochylenia kół pod względem podłoża.

Prawidłowe ustawienie kół przednich i tylnych jest konieczne, by opony nie niszczyły się w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Zła zbieżność może wpływać jednak również i na inne czynniki, warunkujące komfort jazdy, a w konsekwencji również jej bezpieczeństwo.

jak samemu ustawić zbieżność

Dlaczego warto zadbać o zbieżność kół w samochodzie?

Sprawdzenie zbieżności i jej prawidłowe ustawienie odgrywają bardzo istotną rolę. Nieprawidłowa geometria kół może wpływać bowiem zarówno na komfort jazdy, jak i na jej bezpieczeństwo.

Przede wszystkim błędnie ustawiona zbieżność utrudnia utrzymanie właściwego toru jazdy, co sprawia, że w jej trakcie konieczne staje się częste manewrowanie kierownicą. To jednak jeszcze nie wszystkie efekty nieprawidłowej zbieżności kół. Jak się bowiem okazuje, taki stan rzeczy wpływa na szybszą eksploatację poszczególnych elementów układu kierowniczego, co w konsekwencji rodzi konieczność ich zdecydowanie szybszej wymiany. Warto wiedzieć również, że nieprawidłowe ustawienie zbieżności prowadzi do większego spalania, co w konsekwencji przekłada się na koszty użytkowania auta.

Precyzyjne ustawienie zbieżności eliminuje te problemy sprawiając, że samochód prowadzi się komfortowo, a koszty eksploatacyjne maleją.

Jak sprawdzić zbieżność kół w samochodzie samemu?

Jak ustawić zbieżność kół w samochodzie samemu i czy jest to w ogóle możliwe? To pytanie zadaje sobie z pewnością większość kierowców, zdających sobie sprawę z faktu, jak ważne jest prawidłowe ustawienie geometrii kół dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Na ogół zbieżność kół ustawiana jest w warsztatach, posiadających odpowiedni sprzęt. Jak się jednak okazuje, można również samodzielnie sprawdzić zbieżność kół, korzystając z metod, znanych już od pokoleń.

Jak samemu ustawić zbieżność? W tym celu należy wykorzystać metodę „na sznurek”. Taki sznurek należy przeciągnąć przez obwód samochodu tak, by jego wysokość była taka sama na całej długości pojazdu. Teraz należy skupić się na sznurku na przednim ogumieniu. Jeśli będzie on dotykał tylnej części opony będzie oznaczało to, że koła są zbieżne. Jeśli jednak miejscem styku będzie przednia część ogumienia, możesz podejrzewać, że koła są rozbieżne.

Warto podkreślić jednak, że metoda ta ma sens jedynie wówczas, gdy sznurek jest ustawiony poprawnie i nie cechuje się ona wysokim poziomem precyzji. To właśnie dlatego, poszukując odpowiedzi na pytanie jak ustawia się zbieżność kół, warto wybrać się do profesjonalnego warsztatu mechanicznego, gdzie można dokładnie zbadać określone parametry, dokonać pomiaru zbieżności i odpowiednio wyważyć koła.

Istnieją również domowe sposoby na ustawienie zbieżności, sprowadzające się do odpowiedniego manipulowania nakrętkami na drążku kierowniczym. Działanie te obarczone są jednak dużym ryzykiem niepowodzenia, zwłaszcza gdy nie mamy wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie zbieżności kół w warsztacie ze specjalistycznym sprzętem.

zbieżność kół

Kiedy warto ustawiać zbieżność kół?

Zbieżność kół warto kontrolować regularnie – minimum jeden raz w ciągu roku. Najlepiej zrobić to po zimie, bo to właśnie wtedy następuje utrata zbieżności. Jest to spowodowane przede wszystkim nierównymi drogami, pokrytymi warstwą śniegu i lodu, pod którymi niewidoczne stają się dziury, wpływające negatywnie na stan zawieszenia auta.

Parametry geometrii kół warto sprawdzić i ustawić również wówczas, gdy zauważamy, że samochód nie utrzymuje prawidłowego toru, a w trakcie jazdy ściągany jest w jedną stronę. Dokładnie ustawienie zbieżności należy sprawdzić także:

  • po zmianie opon na zimowe lub letnie,
  • po wypadku lub kolizji drogowej,
  • po wymianie poszczególnych elementów układu kierowniczego i układu zawieszenia.

Źle ustawioną zbieżność zaobserwujesz też, gdy bieżnik zużywa się w nierównomiernym tempie. Wiesz już jak ustawia się zbieżność, a więc możesz przystąpić do działania lub też zaufać profesjonalistom i sprawdzić zbieżność kół w najbliższym warsztacie mechanicznym.

Zadzwoń teraz