Akumulator to niezwykle istotny element każdego pojazdu. Bez niego niemożliwe jest odpalenie auta, które w konsekwencji staje się zupełnie bezużyteczne. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna kontrola jego stanu. Chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić akumulator? Poznaj kilka sposobów, które z pewnością uchronią Cię przed przykrą niespodzianką.
Czym jest pojemność akumulatora?
Pojemność akumulatora to parametr, dzięki któremu możliwe staje się określenie wydajności urządzenia. Najprościej rzecz ujmując, pod tą nazwą kryje się maksymalny iloczyn prądu, wypływającego z akumulatora w określonym czasie.
Taka pojemność nie jest stała, zmniejsza się ona bowiem z każdym cyklem. Co ważne, pojemność akumulatora ulega zmniejszeniu nawet w nieużywanym urządzeniu, na co wpływa m.in. wysokość temperatur. Wraz ze spadkiem temperatury, obniża się bowiem pojemność akumulatora. Idealnym przykładem będą akumulatory kwasowo-ołowiowe, których pojemność w okresie temperatury, oscylującej wokół 0 stopni, wynosi zaledwie 85%.
Aby móc w pełni zadbać o swoje auto warto wiedzieć, jak zmierzyć pojemność akumulatora, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, związanych z brakiem możliwości jego uruchomienia. Wiedzą o tym doskonale niemalże wszyscy kierowcy, a wyrażenie: „akumulator jak sprawdzić ” jest jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz motoryzacyjnych w popularnych przeglądarkach. Tym, którzy jeszcze nie zdobyli wiedzy na ten temat podpowiadamy, jak sprawdzić pojemność akumulatora w domu i co może świadczyć o jego rozładowaniu.
Jak sprawdzić stan akumulatora?
Stan akumulatora warto kontrolować regularnie, niezależnie od tego, czy zakupiliśmy go z oferty od skup aut Gdynia, czy też od prywatnego sprzedawcy. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić pojemność akumulatora najmniejszym kosztem, spróbuj ocenić wizualnie jego stan. W tym celu należy odkręcić korki urządzenia, zwracając przy tym szczególną uwagę na poziom odsłonięcia wewnętrznych płytek. Jeśli ulegają odsłonięciu oznacza to, że konieczne staje się uzupełnienie poziomu elektrolitu. W tym celu można użyć zarówno wody destylowanej, jak i demineralizowanej nie przekraczając znaku max na obudowie.
Jak sprawdzić pojemność akumulatora miernikiem?
Sprawdzenie akumulatora miernikiem jest możliwe, co warto wykorzystać, by uchronić się przed przykrą niespodzianką. W tym celu należy podłączyć akumulator samochodowy i sprawdzić jego napięcie. Jeśli silnik samochodu będzie wyłączony, napięcie powinno wynosić ok. 12,5 V. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku uruchomionego silnika. W takiej bowiem sytuacji waha się ono w granicach od 14,1 do 14,7 V.
Dzięki obserwacji pomiarów możesz dowiedzieć się czy akumulator nadaje się jeszcze do użytku. Jeśli pomiary nieznacząco odbiegają od normy, konieczne może okazać się jego naładowanie. Jeśli jednak napięcie będzie niższe, niż 11 V, konieczny będzie zakup nowego akumulatora.
Wiedząc, jak mierzyć miernikiem akumulator, możesz więc sprawdzić, czy urządzenie można jeszcze używać, czy też akumulator nadaje się do wymiany. Warto podkreślić jednak, że w ten sposób nie dowiesz się, jaki jest poziom jego rozładowania.
Jak sprawdzić żywotność akumulatora bez miernika?
Wiesz już jak wygląda wizualne sprawdzanie elektrolitu w akumulatorze oraz jak sprawdzić pojemność akumulatora miernikiem. Warto teraz dowiedzieć się również, jak sprawdzić ładowanie w samochodzie bez miernika.
W tym celu można wykorzystać areometr, mierząc gęstość elektrolitu, wypełniającego każdy akumulator. Podobnie, jak w przypadku pomiaru miernikiem, również i tutaj wartości wskazują na konieczność doładowania lub całkowitej wymiany urządzenia. Ta będzie konieczna, gdy otrzymany wynik będzie większy lub równy 1,1 g/m3. Nieprawidłowa gęstość będzie bowiem utrudniała, a z czasem uniemożliwiała, przewodzenie prądu przez kwas, co z kolei doprowadzi do sukcesywnej degradacji płytek.
Rozładowany akumulator – najważniejsze objawy
Z dotychczasowej lektury dowiedziałeś się, jak miernikiem sprawdzić akumulator i jak zrobić to, nie będąc w posiadaniu tego rodzaju urządzenia. Teraz przyszła kolej, by poznać objawy rozładowanego akumulatora. Jeśli więc w Twoim samochodzie nie działają światła, nie uruchamiają się wycieraczki, a klimatyzacja nie spełnia swojego zadania oznacza to, że warto sprawdzić akumulator. Najbardziej znanym objawem jego całkowitego rozładowania jest natomiast brak możliwości uruchomienia pojazdu. W takiej sytuacji konieczne staje się naładowanie urządzenia przy pomocy prostownika lub też za pomocą kabli rozruchowych, podpiętych do innego samochodu.
Wśród najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się na ogół wyeksploatowanie urządzenia. Do jego rozładowania mogą przyczynić się również wyjątkowo niskie temperatury, co zdarza się w okresie zimowych mrozów. Nie można również pominąć tutaj błędu ludzkiego – najczęściej w postaci niedomkniętych drzwi, zaświeconych świateł czy w końcu włączonego radia – który wpływa na stan akumulatora, mogąc stać się przyczyną nieprzyjemnej niespodzianki. A że może ona przydarzyć się każdemu kierowcy, warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe i własny prostownik, dzięki którym konsekwencje takiego stanu rzeczy będą znacznie łagodniejsze.