Spora część kierowców decyduje się na zakup używanego samochodu. Dzieje się tak przede wszystkim ze względów ekonomicznych. To nie tylko szansa na tańsze auto, ale i możliwość częstszej zmiany pojazdu. Dla niektórych to bardzo istotne. Nie należy jednak zapominać o tym, aby po zakupie dopełnić wszelkich formalności. O czym zatem należy pamiętać? Nasz skup aut Gdynia przygotował krótki poradnik.
Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży?
Umowa ta jest bardzo ważnym dokumentem, bez którego nie można dokonać transakcji. Zakup samochodu wymaga podstawy prawnej, którą zapewnia wspomniana umowa. Spisuje się ją po ustaleniu warunków sprzedaży. Skąd wziąć wzór takiej umowy, aby mieć pewność, że dokument jest napisany, w taki sposób jak powinien?
Najprostszym sposobem jest pobranie gotowego szablonu umowy kupna sprzedaży z Internetu. Inny sposób to zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ramach podpisywania tego typu umów. Umowa kupna sprzedaży powinna zawierać poniższe informacje:
- imię i nazwisko osoby sprzedającej oraz kupującej
- numery PESEL
- adresy zameldowania
- numery dowodów osobistych
Oprócz tego warto zawrzeć w umowie takie informacje jak:
- numer VIN pojazdu
- model
- rocznik
- numer rejestracyjny
- przebieg samochodu
Jeśli w pojeździe znajdują się takie przedmioty, jak gaśnica, dodatkowe kluczyki, kamizelka lub radio, również warto o tym wspomnieć. Zawarcie tych wszystkich informacji ułatwi nam dalsze czynności administracyjne, które są wymagane po zakupie pojazdu. Ponadto w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, na podstawie umowy łatwiej będzie dochodzić nam swoich praw, jak na przykład odstąpienie od umowy. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby wszystkie informacje wpisywać zgodnie z prawdą.
Dość niebezpieczne może okazać się wpisywanie wcześniejszej daty, ponieważ w przypadku jakichkolwiek wykroczeń przed faktycznym nabyciem pojazdu, nowy właściciel może mieć problemy. Co za tym idzie, może być osądzony za winy, których dokonał stary właściciel. Praktycznym rozwiązaniem jest wpisywanie daty zakupu zaraz obok daty. Nigdy nie wiadomo, czy poprzedni właściciel tuż przed oględzinami pojazdu, nie złamał kilku przepisów. Udowodnienie wtedy jego winy może być problematyczne i trudne. Równie niebezpieczny może okazać się zakup samochodu z niepewną przeszłością. Jeśli w umowie będzie zawarta informacja o sprawnym technicznie pojeździe, który nie posiada żadnych wad, nie dowiedziemy prawdy w żadnym sądzie, a nieuczciwy sprzedawca pozostanie bezkarny.
Na co uważać przy podpisywaniu umowy kupna pojazdu?
Przy podpisywaniu umowy kupna sprzedaży samochodu, powinniśmy zwrócić uwagę na zapis dotyczący zrzeknięcia się praw do rękojmi. Często w umowie pojawia się taki podpunkt, a rękojmia i prawo do niej, to prawo chroniące kupującego. Jeśli w dokumencie pojawi się zapis o treści oznaczającej naszą rezygnację z tego prawa, możemy mieć problem. Jak może on wyglądać? Poniżej przykłady:
„Strony wyłączają uprawnienia Kupującego do dochodzenia roszczeń z tytułu wad pojazdu ujawnionych po dniu zakupu.”
lub:
„Kupujący oświadcza, że nabywa pojazd w takim stanie technicznym, w jakim aktualnie się znajduje i z tego tytułu nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń do sprzedającego”.
Natomiast jeśli w umowie pojawia się zapis o poniższej treści, możemy umowę podpisywać bez żadnych obaw:
„Kupujący oświadcza, że stan techniczny pojazdu jest mu znany i kupuje go w takim stanie, w jakim on się znajduje”.
Zapis sformułowany w taki sposób chroni sprzedawcę lub handlarza przed niesłusznymi roszczeniami, ale w przypadku, gdy będą one znacząco świadczyć o wadach samochodu, jako kupujący będziemy mogli skorzystać z przysługującej nam rękojmi. Jeśli stoimy po drugiej stronie, czyli jesteśmy sprzedającym, nigdy nie powinniśmy podpisywać deklaracji o faktycznym przebiegu pojazdu. Tym bardziej jeśli nie jesteśmy pierwszym właścicielem auta i nie znamy jego wcześniejszej historii.
Czego jeszcze warto się wystrzegać, a na co uważać? Przede wszystkim na zapisy dotyczące bezwypadkowej przeszłości pojazdu, jeśli auto miało jakiekolwiek uszkodzenia lub kolizje. Czasem zdarza się, że samochód ma współwłaściciela, a nawet kilku. Nie jest to jednak żadne utrudnienie podczas finalizacji umowy. W treści umowy zawiera się te same informacje, które powinny się znaleźć w standardowej umowie. Jedyną różnicą jest fakt, że w dokumencie powinni, a raczej muszą być wymienieni wszyscy współwłaściciele. Ponadto muszą oni złożyć swoje podpisy. Tak samo wygląda sprawa w przypadku kilku osób dopisanych do jednego pojazdu.
Co z ubezpieczeniem OC i AC po zakupie samochodu?
W momencie zbycia pojazdu umowa z ubezpieczycielem rozwiązuje się automatycznie tylko w przypadku ubezpieczenia AC. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia OC. W tym przypadku umowa z firmą ubezpieczeniową przechodzi na nabywcę. Co to oznacza w praktyce? W momencie sprzedaży zbywca jest zobowiązany do przekazania kupującemu umowy ubezpieczenia. Ten z kolei ma całkowite prawo do korzystania z tej umowy, aż do momentu, gdy ona wygaśnie. Jedyna formalność, którą należy wykonać, to zgłoszenie do towarzystwa ubezpieczeniowego informacji o zakupie.
Kupujący ma na to trzydzieści dni. W aneksie powinien znaleźć się nowy numer rejestracyjny oraz dane nowego właściciela pojazdu. Jeśli w ubezpieczeniu “wiszą “jakiekolwiek zaległe składki, nowy właściciel musi je opłacić. Kwota ta jest wyliczany na podstawie umowy kupna sprzedaży samochodu i jest analogiczna do ilości dni, jakie pozostały od daty zakupu do końca ubezpieczenia.
W przypadku, gdy nowy właściciel chce rozwiązać umowę, która została zawarta przez poprzedniego właściciela, musi podpisać nową z innym lub tym samym ubezpieczycielem. Prawo daje nam wiele możliwości, a podpisując umowę, pamiętajmy, że chroni ona zarówno sprzedającego, jak i kupującego. To forma prawna, która musi być odpowiednio sformułowana dla obu stron, które dokonują transakcji. Warto o tym pamiętać przy każdej umowie.