Twój samochód prowadzi się niepewnie? A może opony zużywają się nierównomiernie? Jeśli odpowiedź brzmi tak możliwe, że masz niewłaściwie ustawioną geometrię kół. Co to oznacza i gdzie dokona pomiar geometrii nadwozia? Zapraszamy do poniższego artykułu przygotowanego przez nasz skup aut Gdynia, gdzie postaramy się rozwiać kilka Państwa wątpliwości oraz opowiedzieć o ważnych zagadnieniach z tego zakresu.

prawidłowa geometria

Co oznacza geometria kół pojazdu?

Większość z nas, a na pewno kierowcy słyszeli i pojęciu, jakim jest geometria kół. Niestety niewielu z nas zdaje sobie sprawę, co ona oznacza i dlaczego jest tak ważna. Aby zrozumieć ten termin, musimy uzmysłowić sobie sprawę, jak bardzo ważne w każdym samochodzie są koła.

Odpowiedzmy sobie więc na pytanie: geometria kół co to jest? Przede wszystkim to, co określa ustawienie kół w pojeździe, jest zbieżność kół oraz kąt ich pochylenia między innymi wobec osi sworznia zwrotnicy. Sama zbieżność określa położenie kół przednich wobec tylnych. Jeśli koła są skierowane do wewnątrz, mówi się, że wartości zbieżności są dodatnie. Jeśli na zewnątrz, wartości są ujemne. Bardzo istotne jest prawidłowe sprawdzenie geometrii kół i na to, czy kąt znajdujący się między sworzniem a zwrotnicą jest odpowiedni. W nowszych modelach pojazdów występują sworznie kuliste, a sworznie zwrotnicy są coraz rzadziej stosowanymi.

Wtedy podczas pomiaru tworzy się linia, która przebiega przez oś obrotu tych sworzni w trakcie skrętu. W momencie przecięcia się tych osi tworzy się punkt, który określa się jako dodatni, jeśli leży poniżej płaszczyzny jezdni. Jeśli powyżej, to jest ujemnym. Pojęcia, jakimi jest geometria kół kierowanych, są dość złożone, dlatego warto najpierw przybliżyć sobie terminy związane z ustawieniami zawieszenia pojazdu.

Czemu prawidłowe ustawienie geometrii kół jest tak ważne?

To, że układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych elementów w samochodzie, doskonale już wiemy. To, że to od niego zależy bezpieczeństwo jazdy, również. Co za tym idzie, prawidłowe ustawienie wszystkich kół w pojeździe jest równie kluczowe i istotne.  Zawsze geometria i zbieżność kół jest zestawem parametrów, które określa się przez ich położenie oraz ruch kół w trakcie jazdy.

Prawidłowe ustawienie geometrii kół ma wpływ na stabilność jazdy i kierowalność. Jak więc prawidłowo ustawić geometrię samochodu, aby żwawo poruszać się po drogach. W trakcie jazdy po prostej drodze, gdy nie ma konieczności ciągłego skrętu, najlepszym ustawieniem będzie takie, które utrzyma auto w jednym kierunku i ma najmniejsze opory toczenia. W związku z tym płaszczyzny obrotu kół muszą być równoległe do osi pojazdu. Natomiast, gdy pojazd przemieszcza się po łuku, to naturalne jest, aby każdy koło poruszało się innym promieniem.

Większy promień powinny posiadać koła zewnętrzne, a mniejszy wewnętrzne. Niezwykle ważne jest, aby opony cały czas stykały się z podłożem i nie odrywały od niego. Pojęcie to nazywamy przyczepnością opony. Podsumowując, zbieżność i geometria minimalizuje obciążenie układu zawieszenia i wycieranie się opon. Wpływa więc też na mniejsze zużycie paliwa, a najważniejsze, że poprawia bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

wyważone koła

Objawy niewłaściwie ustawionej geometrii

Jak rozpoznać, że mamy źle ustawioną geometrię kół? Jeżeli w trakcie jazdy zauważalne jest ściąganie auta na prostej drodze, wówczas może to być objaw złego ustawienia kątów pochylenia kół. Co jeszcze może być symptomem mówiącym nam, że geometria kół a zbieżność dokładniej, jest nieprawidłowo ustawiona?

Kolejnym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest opóźniona reakcja samochodu na ruchy kierownicą. Na przykład jeśli podczas skrętów słyszymy popiskiwanie opon, to oznaka tego, że warto wybrać się do serwisu. Warto też mieć się na baczności, gdy po najechaniu na krawężnik na wyprostowanych kołach, zauważymy zmianę położenia kierownicy. Niestety, ale znaczna część kierowców bagatelizuje problem niewłaściwej geometrii kół oraz konsekwencji, jakie wynikają z jej złego ustawienia. To czynność, która powinna być przeprowadzana raz na jakiś czas w pojeździe, a szczególnie pamiętać o tym należy przy wymianie kół na zimowe, czy letnie.

Od dobrze ustawionej zbieżności kół zależy komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze. Z ekonomicznego punktu widzenia, odpowiednio ustawiona geometria pojazdu ma istotny wpływ na spalanie paliwa. Bagatelizując objawy, jakie pojawią się podczas jazdy, doprowadzimy do uszkodzenia samochodu. Symptomy te z czasem staną się i tak na tyle dokuczliwe, że wpłyną na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie chcąc stwarzać zagrożenia i prawdopodobieństwo spowodowania kolizji pamiętajmy, aby być czujnym i zawczasu udać się do mechanika.

 

Konsekwencje jazdy ze źle ustawioną geometrią

Pod żadnym pozorem żadna usterka w pojeździe nie powinna być lekceważona. Jak więc zapobiegać konsekwencjom wynikającym ze źle ustawionej geometrii kół? Dobrym sposobem na to jest przeprowadzanie kontroli ustawienia kół średnio co rok. Jeśli to zaniedbamy, możemy na drodze spodziewać się niekontrolowanych zachowań ze strony naszego pojazdu.

Jednym z nich jest wpadnięcie w poślizg. Zdarza się również, że auto nagle zbacza z drogi, jadąc w innym kierunku niż się spodziewamy i go prowadzimy. To bardzo niebezpieczne – nie tylko dla nas samych! Mniej niebezpiecznym następstwem, ale dość kosztownym jest skrócenie żywotności opon. W tym przypadku bieżnik po wewnętrznej i zewnętrznej stronie nierównomiernie się zużywa. Oceny ustawienia zbieżności przeprowadza się u mechanika, w autoryzowanym serwisie lub u wulkanizatora, przy czym koszt geometrii kół waha się w granicach od stu do stu pięćdziesięciu złotych.

Warto wybrać się do wyspecjalizowanego fachowca, który będzie potrafił ocenić stan kół oraz w razie potrzeby poprawić ich zbieżność. Jako kierowca zyskasz spokój i bezpieczeństwo, a co równie ważne zagwarantujesz również innym użytkownikom ruchu drogowego bezpieczne warunki na drodze. Z odpowiednio ustawioną geometrią Twój pojazd będzie gotowy do drogi, a Ty spokojniejszy.

Zadzwoń teraz